Aşağı Seyhan ovası sulama sistemlerindeki yabancı otlanma ve yabancı ot türleri ile üzerindeki doğal düşmanların saptanması
Determination of aquatic weed species, their densities and possible biological control agents in lower Seyhan plain
- Tez No: 244134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Aşağı Seyhan Ovasındaki sulama alanlarında sorun olan yabancı ot türleri ve bu türlerin biyolojik mücadelesinde kullanılabilecek olan etmenleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Mevcut olan yabancı otların bilinmesi problemin çözümünde atılacak en önemli ilk adımdır. Aşağı Seyhan Ovasında sulama sistemleri çoğunlukla sulama kanallarına dayanmakta olup buralarda su yabancı otları büyük problem teşkil etmektedir. Su yabancı otlarını belirlemek amacıyla üç ayrı survey gerçekleştirilmiştir. Bu surveylerden birincisi Temmuz-Ağustos (2007), ikincisi Eylül-Ekim (2007) ve üçüncüsü de Nisan-Mayıs (2008) aylarında yapılmıştır. Haftada bir kez olmak üzere sulama kanalları, drenaj kanalları, nehir, göl ve göletlerde bulunan su yabancı otları tespit edilmiştir. Her 6. km de bir durulmuş ve 100 m lik alanlar belirlenip her 25 m de bir 5 kanca atılmıştır. Bu alan göl ve göletlerde de aynı olmaktadır. Su içerisindeki yabancı ot türleri ve kaplama alanları saptanmıştır. Daha sonra toplanan örnekler laboratuarda herbaryum yapılmıştır.Yapılan surveyler sonucunda, 15 familyaya ait 21 adet yabancı ot türü saptanmıştır. Bu familyalar içerisinde en geniş familya beş tür ile Potamogetonaceae familyası olmuştur. Temmuz-Ağustos (2007) döneminde yapılan survey çalışmasında en fazla bulunan yabancı ot Chara globularis (% 38), Eylül-Ekim (2007) döneminde Potemogeton nodosus (% 40), Nisan- Mayıs (2008) döneminde ise Phragmites austrialis (% 30) olmuştur. Aynı zamanda yapılan üç surveyin ortalaması en fazla olan beş tür ise; Potemogeton nodosus (33%), Stigeoclonum sp. (31%), Chara globularis (28%), Phragmites australis (25%) ve Potamogeton lucens (% 15) olmuştur.Aynı zamanda yabancı otların biyolojik mücadele etmenleri araştırılmış ve belirlenen etmenlerden biyolojik mücadelede kullanılabilir olanlar; Polygonum lapathifolium L. (Boğumlu çobandeğneği) üzerinde Alternaria sp., Potamogeton nodosus üzerinde Hydrellia sp., Potamogeton nodosus üzerinde Lymnaea sp., Chara globularis ve Potamogeton nodosus üzerinde Melanopsis sp. olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine aquatic weed species, their observation frequencies and percentage coverages in irrigation and drainage channels in Lower Seyhan Plain, Turkey.The most important step in weed management is to know present weed species. In Lower Seyhan Plain, agricultural irrigation is mostly based on irrigation channals, and aquatic weeds are among the most important problems associated with irrigation channals. Three surveys were conducted to determine aquatic weed species, one in July-August (2007), and in September-October (2007) the other was in April-May (2008). To do this, went on the way of channels and sampling points were chosen randomly by stopping at every 6 km. Totally 50 sampling points were determined for each three surveys. On each point, 100 m distance were determined on channel and devided into four parts. Thus aquatic weeds were taken from channel with a hook, 5 times on every part. Then, samples were collected from all weed species to bring laboratory to identify. Percentage coverage areas of weeds were also determined during surveys. Additionally, weed species found on the edges of channels and their percentage coverage areas were determined.The surveys resulted with 21 aquatic weed species belonging to 15 families. Potamogetonaceae was found as the largest family with five species. Chara globularis (% 38), was found as the largest species in July-August (2007), Potemogeton nodosus (% 40) in September-October (2007), and Phragmites austrialis (% 30) April-May (2008). According to average observation frequencies of three surveys, top 5 species were determined as Potemogeton nodosus (33%), Stigeoclonum sp. (31%), Chara globularis (28%), Phragmites australis (25%) and Potamogeton lucens (% 15).In the same time, in this study the biological agent of aquatic weeds were studied and acording to our research the biological control agents have the potential impact on weeds are Alternaria sp. can be used on Polygonum lapathifolium L., Hydrellia sp. on Potamogeton nodosus, Lymnaea sp. on Potamogeton nodosus, Melanopsis sp. on Chara globularis and Potamogeton nodosus.