Aşağı Seyhan ovası örneğinde sağ sahil sulama birliklerinin sistem performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of system performance of right coast irrigation community at Seyhan plain
- Tez No: 256389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Aşağı Seyhan ovası'nda yer alan Adana ve Mersin illerindeki sulama birliklerinde yürütülmüştür. Çalışmada Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından işletilen ve Aşağı Seyhan Ovası (ASO)'nda yer alan Pamukova, Altınova, Yeşilova, Tarsus-Onköy, Karaisalı, Toroslar, Y.Seyhan, Seyhan ve Çukurova sulama birliklerine ilişkin sulama oranları, sürdürülebilir sulama alanı oranları, şebeke yoğunlukları, su temin oranı, sulama ücretleri toplama oranı, sulama şebekesi personel yoğunluğu, sulama alanı personel yoğunluğu gibi kriterler incelenmiştir.Elde edilen değerler sırasıyla %81.8, %12.37, %9.59, %70.25, %64.66, %13.47, %20.89, olarak bulunmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda ekim alanında artış gözlenmiş olmasına rağmen bitki deseninde bir değişiklik olmamıştır.Ayrıca, sulama birliklerinde üreticilerin ve birlik yöneticilerin karşılaştığı teknik, yasal, ekonomik, eğitim, sosyal ve çevresel sorunlar irdelenmiş ve değinilen sorunların çözümüne yönelik uygulanabilir öneriler ortaya konmuştur.Yapılan anketler sonucunda üreticilerin sulama tesislerinin işletilmesine ve korunmasına katkı yaptıkları bazen de bunu, Devlet Su işlerinden (DSİ) ve birliklerden bekledikleri saptanmıştır.Çalışmada üreticiler açısından sulama ücretlerinin yüksekliği, birlikler acısından sulama ücretlerinin toplanmasında karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir.Sulama birliklerinin gelecekte sürekliliğinin sağlanabilmesi için ulusal sulama politikaları yeniden yapılandırılmalı ve olası çözüm yolları araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study conducted at Irrigation consortium in Adana and Mersin Cities where are in the area of downwards Seyhan plain. In the study, the criteria about Pamukova, Altınova, Yeşilova, Tarsus-Onköy, Karaisalı, Toroslar, Y. Seyhan, Seyhan and Çukurova Irrigation consortiums where are in the Downwards Seyhan Plain and operated by Public Waterworks Administration, such as irrigation ratios, sustainable irrigation area ratios, network intensities, water supply ratio, irrigation fees collection ratio, water network personnel intensities, irrigation area personnel intensities are researched.The criteria which are considered on the irrigation systems valuation, are founded as 81.8%, 12.37%, 9.59%, 70.25%, 64.66%, 13.47%, 20.89% consequently. As the result of the research, although increasing of the crop area is observed, the crop design was not changed.Also technical, legal, economic, educational, social and environmental problems of the Irrigation consortiums producers and directors are considered and applicable suggestions for solutions of these problems are introduced.As the result of the surveys, it is determined that the producers supporting management and protecting of the Irrigation consortiums and some times expect these from the Irrigation consortiums and Public Waterworks Administration.At producer side the biggest problem is high fees of irrigation. At Irrigation consortiums side, the biggest problem is the difficulties of collection of fees.For sustainability in future, Irrigation consortium should restructure national irrigation policies and research available solution methods.