Adana içme suyunda fekal koliform düzeyinin belirlenmesi ve antibiyotik dirençlilik frekansı
Determinetion of fecal coliform levels and antibiotics resistence frequency of Adana drinking water
- Tez No: 244138
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Adana içme suyundan mevsimsel olarak alınan örneklerde toplam aerob bakteri, toplam koliform düzeyleri ile fekal koliform bakterilerin araştırılması ve izolatların yaygın kullanılan antibiyotiklere karşı dirençlilik frekansının belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma bulgularına göre, Adana içme suyunda E. coli'ye rastlanmamıştır. Halkın ortak kullandığı çeşmelerde Pseudomonas sp., Klebsiella pneumonia ve Shigella sp. gibi bakteriler tespit edilmiştir. Bulgular yerleşim yerlerine göre incelendiğinde Seyhan ilçesi örneklerinin Yüreğir ilçesi örneklerine oranla hijyenik kalitesinin daha iyi olduğu gözlenmiştir. Antibiyogram sonuçlarına göre; Cefazolin'e % 80, Cefuroxim'e % 40, Ampicilin'e %16.6, Streptomisin'e %16.6 direnç gözlenirken Ceftriakson, Gentamicin ve Imipenem'e dirençlilik gözlenmemiştir.Araştırma bulguları, Adana bölgesinde test edilen suların mikrobiyolojik açıdan temiz olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was took samples as seasonal from Adana drinking water. In this samples were identified level of total aerob, total coliform, investigated fecal coliform and aimed to determined of antibiotics which were frequently used recently, resistance frequency. According to the biochemical analysis results, Adana drinking water didn?t include E. coli but the in common used public tap water was determined Pseudomanas sp, Klebsiella pneumonia and Shigella sp.Results were investigated as setting area and it was found that the samples of Seyhan country were better hygiene than samples of Yüreğir country. Isolates, determined antibiotics resistance shown that the most of resistance again cefazolin (% 80), after that Cefuroksim(% 40), Ampicilin(16.6) and Streptomycin(% 16.6), and were sensitive opposite of Cetrifiakson, Gentamycin and Imipenem respectively.It is end of the study, it was concluded that drinking water was not threat component of public health.