Antalya ilinde domates, biber ve marul yetiştirilen alanlarda domates lekeli solgunluk virüsü (tomato spotted wilt virus)'nün saptanması
Detection of tomato spotted wilt virus (TSWV) in tomato pepper and lettuce in Antalya provinces, Turkey
  1. Tez No: 244137
  2. Yazar: VOLKAN BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ARAP KAMBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Antalya ili Merkez (Aksu, Kurşunlu, Çamköy, Altınova), Serik (Merkez, Çakallık) ve Kumluca (Merkez, Mavikent, Beykonak) ilçelerinde yetiştirilen domates, biber ve marul alanlarında Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (Tomato Spotted Wilt Virus, TSWV)'nin, saptanması ve yaygınlığının ortaya koyulması amacıyla 2007 ile 2009 yılları arasında yürütülmüştür.Araziden toplanan ve virüslü olduğundan şüphelenilen bitkiler, öncelikle ELISA yöntemi ile testlenmiş ve hastalık oranı % 88.25 olarak hesaplanmıştır.ELISA testi sonucunda TSWV ile bulaşık olduğu saptanılan örneklerden 3 tanesi A1, S1 ve K1 olarak kodlanarak, mekanik inokulasyon ve PCR çalışmalarında kullanılmıştır.A1 izolatı ile inokule edilmiş indikatör bitkiler üzerinde 7-10 gün sonra, S1 ve K1 izolatları 20-24 gün sonra simptom çıkışına neden olmuştur.TSWV ile infekteli test bitkilerinden elde edilen total RNA ekstraktları RT- PCR yönteminde kullanılmış ve % 1.5' lik agarose jel elektroforezde beklenen band büyüklükleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are, serological and molecular detection of TSWV in tomatos peppers and lettuces growing in Antalya center (Aksu, Kurşunlu, Çamköy, Altınova), Serik (Center, Çakallık) and Kumluca (Center, Mavikent, Beykonak) provinces between 2007 and 2009.Collected samples were firstly tested with ELISA and infection ratio was determined as 88.25 %.TSWV positives were coded and used for mechanical inoculation. The symptoms were observed on A1, isolates inoculated test plants in 7-10 days, S1 and K1 isolates showed in 20-24 days after TSWV inoculation..Total RNA extraction was done from infected test plants and used for RT-PCR method. DNA bands were observed in respected sizes after the PCR products were tested in agarose gel electrophoresis.