Elazığ havzası paleojen istifinin mikropaleontolojik (Planktonik foraminifer ve ostrakodlarının) incelenmesi ve ortamsal yorumu
Micropaleontological (Planktonic foraminifers and ostracodes) investigation and environmental interpretation of paleogene sequence in Elaziğ basin
  1. Tez No: 244154
  2. Yazar: DENİZ İBİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİKE NAZİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, Elazığ bölgesinde yayılım gösteren Tersiyer birimlerinden Kırkgeçit Formasyonu'nun planktonik foraminifer içeriğini, inceleme alanındaki yaşını belirlemek ve paleoortamsal yorumunu yapmaktır. Birim, Elazığ ilinin kuzeydoğu, güneybatı ve kuzeybatısında yayılım göstermekte olup, çakıltaşı, silttaşı, kumtaşı ve marnlardan oluşmaktadır. Kırkgeçit Formasyonu'nu temsil eden birimlerden 3 stratigrafik kesit ölçülerek, 197 örnek derlenmiştir. Planktonik foraminiferlerden 10 cins, 34 tür tanımlanarak sistematikteki yerleri belirlenmiştir. Bu türlerin biyostratigrafik dağılımlarından yararlanarak Turborotalia frontosa, Turborotalia possagnoensis, Turborotalia pomeroli/Turborotalia cerroazulensis ve Turborotalia cerroazulenis/Turborotalia cocaensis Zonları ayırtlanmıştır. Ayrıca ostrakodlardan 9 cins, 10 tür tanımlanmıştır. Bu planktonik foraminifer topluluğuna göre, birimin yaşı İpresiyen-Priyaboniyen'dir. Birimin litolojik özellikleri, planktonik/bentik foraminifer oranı ve ostrakodların ortam belirleyici özelliklerinden yararlanarak Kırkgeçit Formasyonu'nun inceleme alanında derin denizel bir ortamda çökeldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the planktonic foraminiferal content of Kırkgeçit Formation from the Tertiary units, to indicate the its age in the area and to interpret paleoenvironment. This unit crops out in the southwest, northwest and northeast of Elazığ province and is mainly characterized by conglomerate, sandstone, siltstone and marl alternations. 3 stratigraphic sections are measured and 197 samples collected from these measured sections which is representing Kırkgeçit Formation. 10 genera and 34 species of planktonic foraminifers with their systematic properties are described. The investigation result of these species are determined the following biostratigraphic zones; these are respectively Turborotalia frontosa, Turborotalia possagnoensis, Turborotalia pomeroli/Turborotalia cerroazulensis and Turborotalia cerroazulenis/Turborotalia cocoaensis. In addition, 9 genera 10 species of ostracoda are described from the samples. According to these planktonic foraminifer assemblages, the age of the unit is Ypresian to Priabonian.The lithological properties, planktonic/benthic foraminifer ratio content and the environmental properties of ostracodes all indicate that this formation was deposited under deep marine conditions in the study area.