Salgın hastalıkların önlenmesinde kaynak atama probleminin incelenmesi
Examining of resource allocation problem to prevent pandemic diseases
- Tez No: 244155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Salgın hastalıklarla mücadelede, tıbbi müdahale kadar eldeki sınırlı kaynakların etkin bir biçimde dağıtılması da önemlidir. Salgın hastalıklara karşı hazırlıklı olmak için tıbbi müdahalenin yanında eldeki sınırlı kaynakları etkili bir biçimde dağıtan, kaynak paylaşımı modellerinin olması zorunludur. Bu çalışmada, geçmişte bir çok kez görülen ve Dünya Sağlık Örgütünün raporlarına göre yeniden büyük bir salgın yapma potansiyeline sahip olan pandemik influenza hastalığına karşı mücadele etmek için kaynak paylaşımı problemi incelenmiştir. Pandemik influenza hastalığı ile mücadelede kullanılan kaynakların en önemlileri,yoğun bakım yatakları, ventilatör cihazları, hastane normal yataklarıdır. Ayrıca hastalığın tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar ve hastalığın oluşumunu engelleyen koruyucu aşılar ise hastalıkla mücadelede rol oynayan diğer önemli kaynaklardır. Bu çalışmada, muhtemel bir pandemik influenza salgınında oluşacak hasta sayısı, oluşacak ölüm sayısı ve toplam iyileşme gün sayısı ile ilgili tahminler matematiksel modeller yardımıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the struggle against epidemic diseases, the effective allocation of limited resources is as important as medical treatment. In order to be ready for epidemic diseases, interception methods need to be well known and resource allocation models that allocate limited resources at hand have to be available. In this work, the pandemic influenza illness, which repeated many times in history and has caused the death of millions of people in history and has the probability to repeat itself according to World Health Organization?s reports, is examined for the resource allocation problem. The most important interception methods in struggling the influenza illness are intensive care units, ventilators, and hospital beds. Moreover, antiviral medicines and preventive vaccinations are other important resources that are employed in struggling the illness. In this study, the estimations which are related to number of deaths, number of cases and the total morbidity days are made by the aid of mathematical models during a possible pandemic influenza.