Karatepe-Aslantaş Milli Parkı örneğinde korunan alanlar için bir izleme yönteminin geliştirilmesi
Developing a monitoring methodology for protected areas in case of Karatepe-Aslantaş National Park
  1. Tez No: 244172
  2. Yazar: MUSTAFA ARTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırmada, Doğu Akdeniz Bölgesinin önemli orman ekosistemlerinden ve Türkiye'nin ilk milli parklarından biri olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı örneğinde, izlemenin milli park yönetimi çalışmalarındaki yeri ve gereği ile korunan alanlar için bir izleme yöntemi oluşturulması amaçlanmıştır.İzlemenin dünyada ve ülkemizde korunan alan çalışmalarında kullanılışı, uygulanan biyotik ve abiyotik parametreler ve bunların ölçümü, kayıt altına alınması ve izlenmesi konularında örnekler incelenmiş, Karatepe-Aslantaş Milli Parkı kaynak değerleri göz önünde bulundurularak öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.İzlemenin yönetimin önemli bir parçası olduğundan hareketle ülkenin doğasının korunmasında kurumsal yapının izlemedeki yeri, yöntem yaklaşımları ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinden korunan alan yönetimi ve planlanması ile izlenmesinde yararlanma olanakları tartışılmıştır.Sonuçta, bitki örtüsü, yaban yaşamı ve alan kullanımlarının izlenmesine ilişkin bir yöntem geliştirilerek milli parktan elde edilen altlık veriler ışığında sistematik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to develop a monitoring methodology, the importance of monitoring in park management in case of Karatepe-Aslantaş National Park; one of the most important forest ecosystems of East Mediterranean Region and the primary national parks of Turkey as well.Census of biotic and abiotic parameters, record of them and monitoring approaches of our country and countries of well known in this topic are examined. Suggestions were proposed due to the biological resource values of Karatepe-Aslantaş National Park.As the monitoring is considered to be an important part of management, the role of institutional structure in monitoring issues to conserve the nature, methodological approaches and benefiting from GIS in land management, planning and monitoring were discussed.At the end, for the methodological research approaches for flora, fauna and landuse, systematic proposals are submitted due to the data gathered from the NP.