Adana ve yakın çevresinde bulunan kale ve ören alanlarının rekreasyon ve turizm amaçlı kullanım olanaklarının araştırlması
- Tez No: 50275
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
VIII oz Araştırmada, Adana'nın birbiriyle organik bağlantılı kültürel zenginlikleri olan Misis Mozaik Müzesi, Yılankale, Anavarza Kalesi, Kozan Kalesi, Hemite Kalesi, Bodrum Kalesi ve Castabala Antik Kenti ile Toprakkale ve Karatepe-Aslantaş Milli Parkı incelenmiştir. Araştırma, kale ve ören alanlarının doğal yapısının korunması ve bölgesel halkın bu alanları günübirlik rekreasyonel amaçlı kullanımı ile yöresel turizmin geliştirilmesine yönelik planlama ilkelerinin ortaya konulması için yapılmıştır. Elde edilen bulgularla özellikle çevrede yer alan önemli kentsel yerleşimlerin bu yöreler üzerine olan rekreasyonel baskıları ve araştırma alanının yöre halkına yönelik olanaklarının nitelik ve nicelik yönünden bir değerlendirilmesi yapılmış ve çok yönlü kullanım ve koruma önerilerinin ortaya konulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this research Misis Mosaic Museum, Yilankale, Anavarza Fortress, Kozan Fortress, Hemite Fortress, Bodrum Fortress and Castabala Antique City, Toprakkale and Karatepe- Aslantaş National Park which are among the most important cultural wealths of Adana City have been studied. This research has been conducted to protect the natural structure of these fortresses and ruins and to find out planning principles for recreational and touristic use by the people of the region. With the information obtained, it was evaluated the recreational pressure of big urban settlements around these sites, and the quality and quantity of the possibilities offered by these sites to the local people. Than, multi use and protection proposals were given.