Uçucu küllerinin killi zeminlerin ıslahında kullanımı
Use of fly ash in clayey soil stabilization
  1. Tez No: 244177
  2. Yazar: SİNEM AYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Afşin-Elbistan Termik Santralinden alınan uçucu küllerin killi zeminlerin iyileştirilmesi üzerime etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla illit ağırlıklı Almanpınarı kiline uçucu kül eklenerek hazırlanan yapay zeminler kürde bekletildikten (1-8-16-32 gün) sonra zemin sınıflama, konsolidasyon ve üç eksenli basınç deneylerine tabi tutularak fiziko-mekanik özellikleri araştırılmıştır. Uçucu kül eklenerek hazırlanan yapay zemin örneklerinde kesme mukavemetinin ve konsolidasyon hızının arttığı; permeabilitenin ise azaldığı saptanmıştır. Ayrıca sonuçlar artan bekleme süresinin malzemenin mukavemetini daha da artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, various soil improvement techniques and the stabilization of clay soils with fly ash of Afşin?Elbistan Thermal Power were investigated. For this purpose, artificial soil samples prepared by adding fly ash into illitic Almanpınarı clay were waited in various cure times (1-8-16-32 days), and then these artificial soil samples? physico-mechanic properties were determined by conducting triaxial pressure and consolidation tests. Shear strength and consolidation velocity increases and permeability decreases on the artificial soil samples added fly ash into. Besides, results indicate that increasing cure time makes the material more strength as well.