Çukurova bölgesinde ana ürün koşullarında bazı soya çeşit ve hatlarının verim ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and important plant characteristics of some soybean varieties and genotypes grown as a main crop in the Çukurova region
  1. Tez No: 244191
  2. Yazar: SEMA GAFFAROĞLU YETGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 2007 yılında ana ürün yetiştirme sezonunda yürütülen bu çalışmada, Çukurova bölgesinde ana ürün koşullarında bazı soya çeşit ve hatlarının verim ve tarımsal özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada; Nazlıcan, S.4240, SA 88, A.3935, Nova, Atakişi, Arısoy, Omaha, Atem?7, Umut?2002 ve Türksoy çeşitleri ile AW?4, HA.36?37, HA.16?21, HA?11 ve HA-10A gibi soya genotipleri materyal olarak kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, dekara tohum verimi en yüksek (314.6 kg/da) Omaha çeşidinden alınmış, bunu HA-11 (289.8 kg/da) genotipi izlemiş ve en düşük verim değeri ise Nazlıcan (190.8 kg/da) çeşidinden elde edilmiştir. Sonuç olarak; Çukurova Bölgesinde Omaha ve Atakişi çeşitleri ile HA?11 nolu genotipin ana ürün olarak başarıyla yetişebilecekleri kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the experimental area of Field Crops Department, Agriculturel Faculty of Çukurova University as a main crop in 2007. The aim of this study was to determine yield and important plant characteristics of some soybean varieties and genotypes which are grown as a main crop. In this research such as Nazlıcan, Umut?2002, Türksoy, S.4240, SA 88, A.3935, Nova, Atakişi, Arısoy, Omaha and Atem?7 soybean varieties and Aw?4, HA?36?37, HA.16?21, HA?11 and HA- 10A Soybean genotypes were used as materials.It was determined that, the highest seed yield was obtained from Omaha (314.6 kg/da) variety and HA?11(289.8 kg/da) genotype and the lowest was in the Nazlıcan (190.8 kg/da) variety. As a result; Omaha and Atakişi varieties and HA?11 genotype could be grown as a main crop the Çukurova region