Hidrojen gazı eldesi ve metanol elektrooksidasyonu için katalitik elektrot geliştirilmesi
Development of catalytic electrodes for hydrogen gas production and methanol electrooxidation
- Tez No: 244198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada bakır yüzeyine Ni, Co, Fe, Cu, NiCo, NiCoZn, NiFe, NiFeZn, NiCu, NiCuZn kaplamalar oluşturulmuştur. Hazırlanan kaplamalar, dönüşümlü voltametri, SEM, AAS ve EDX ile karakterize edilmiştir. Elektrotlar elektroliz sisteminde katot olarak kullanılıp hidrojen gazı çıkışına katalitik etkileri 1 M KOH çözeltisinde 298 K'de araştırılmıştır. Kaplamaların kimyasal bileşimi, kaplama akım yoğunluğu ve kaplama kalınlığının kaplamaların hidrojen gazı çıkışına etkisi incelenerek en uygun kaplama koşulları oluşturulmuştur. Etkinliği en yüksek elektrotların hidrojen gazı çıkışına katalitik etkilerinin zamanla kararlılığı incelenmiştir. Elektrolizin kaplamaların korozyon dayanımına etkisi belirlenmiştir. NiCuZn elektrotunun metanol oksidasyonuna etkisi ayrıca araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ni, Co, Fe, Cu, NiCo, NiCoZn, NiFe, NiFeZn, NiCu, NiCuZn coatings were electrochemical deposited on copper. The prepared electrodes were characterized by cyclic voltammetry, SEM, AAS ve EDX techniques. The catalytic effect of prepared electrodes for the hydrogen evolution reaction was studied in 1 M KOH solution at 298 K. The effect of chemical composition of coatings, deposition current density and coating thickness was studied and optimun conditions were determined to obtain catalytic electrodes for the hydrogen gas evolution. Long-term stability and corrosion behaviour of more active electrodes with electrolysis was studied. Methanol electrooxidation on NiCuZn electrode was also studied.