Türkiye'de üretilen brendilerin uçucu bileşenleri üzerine bir araştırma
A research on the volatile compounds of Turkish brandies
  1. Tez No: 244197
  2. Yazar: BAŞAK BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CABAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada ülkemizde üretilen brendilerin ve referans olarak alınan bir Fransız konyağının genel bileşimleri ve temel uçucu bileşikleri belirlenmiş ve bu içkilerin Türk Gıda Kodeksi'ne uygunlukları araştırılmıştır. İçkilerin metanol ve uçucu bileşiklerinin analizi alev iyonlaşma dedektörlü gaz kromatografisi (GC-FID) ile Avrupa Birliği Referans Analiz Yöntemine göre yapılmıştır. Duyusal analizde lezzet profil analizi ve tercih testi kullanılmıştır.Analiz sonuçlarına göre içkilerin metanol miktarları 40.98-65.87 g/hl mA arasında, toplam yüksek alkol miktarları 263.26-483.15 g/hl mA arasında, toplam ester miktarları 40.44-53.29 g/hl mA arasında, toplam aldehit miktarları 34.58-52.42 g/hl mA arasında ve toplam uçucu madde miktarları 358.18-568.07 g/hl mA arasında değişmiştir. Brendilerin alkol, metanol ve toplam uçucu madde miktarı bakımından Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliğine uygun oldukları belirlenmiştir. Fransız konyağının Türk brendilerine göre metanol ve aldehit miktarının daha düşük olduğu, yüksek alkol, aroma aktif ester ve toplam uçucu madde miktarlarının daha yüksek olduğu ve bu özellikleriyle diğerlerine göre daha kaliteli olduğu saptanmıştır. Duyusal açıdan tüm örnekler içerisinde Fransız konyağı, Türk brendileri içerisinde ise Truva en çok beğenilen örnek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, general composition and main volatile compounds of brandies being produced in Turkey and a French Cognac taken as a reference have been determined and the appropriateness of these drinks to the Turkish Food Codex have been investigated thoroughly. The analysis of methyl alcohol and volatile compounds of these drinks have been done according to gas chromotography-FID and the European Communities Referance Method. Flavor profile analyses and preferance test are used as sensory analyses.According to the results, the amounts of methyl alcohol between 40.98 and 65.87g/hl mA, the amounts of total higher alcohol between 263.56 and 483.15 g/hl mA, the amounts of total ester between 40.44 and 53.29 g/hl mA, the amount of total aldehyde between 34.58 and 52.42g/hl mA and the amount of total volatile compounds between 427.55 and 614.5g/hl mA have been found. In respect to the amount of their alcohol, methyl alcohol and the amount of total volatile substances; it has been determined that the brandies are appropriate to Turkish Food Codex Distilled Alcoholic Drinks Notification. It has been established that the amount of methanol and aldehyde of French Cognac is lower and higher alcohol, aromatic active ester and total volatile compounds are higher than Turkish brandies. Because of all these properties, French Cognac is of better quality compared with others. Sensory evaluation revealed that French Cognac among all the samples and Truva among Turkish brandies were the most preferred samples.