Farklı materyallerden örülmüş denim kumaşların kaplama işlemleri sonrası performans özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of performance characteristics of knitted denim fabrics from different materials after coating processes
  1. Tez No: 869114
  2. Yazar: ÜLKER ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇİNÇİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Örme denim kumaşlar; geleneksel dokuma denim kumaşlara oranla daha hafif, esnek, yumuşak ve dökümlü olmaları nedeniyle son yıllarda giyim endüstrisinde tercih edilen kumaş türüdür. Bu tür kumaşlar, örme teknolojisiyle ipliklerin ilmek haline getirilmesi sayesinde; dokuma denim üretimine göre genellikle daha hızlı, daha ekonomik şekilde oluşturulmaktadır. Bu tür kumaşlardan üretilen ürünler; vücuda daha iyi uyum sağlamakta, kullanıcıya hareketli aktivitelerde konfor sunabilme imkanları sebebiyle özellikle günlük giyimde, spor giyimde, rahat tarzları benimseyen kişiler arasında ve bebek-çocuk giyiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Avantajlı yönleri yanı sıra bu tür kumaşlar, yapıları nedeniyle dokuma denim kumaşlara kıyasla daha mukavemetsiz olma gibi dezavantaja sahiptir. Bu tez çalışmasında örme denim kumaşların mukavemetine katkı sağlamak ve estetik görünüm özelliklerini geliştirmek amacıyla kumaşlara kaplama işlemleri uygulanmış ve kumaşların kaplama sonrası özellikleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, iki iplikli örme sistemleriyle Pamuk, Viskon, Bambu, Tencel, Modal, Modal/Pamuk, Polyester olmak üzere 7 farklı hammadde ile aynı iplik numaralarında ve örme koşullarında üretilmiş örme kumaşlara poliüretan, akrilik, poliüretan/akrilik bazlı 3 farklı hammaddeyle kaplama işlemleri benzer koşullarda uygulanmıştır. Elde edilen kumaşların; gramaj, kalınlık, gözeneklilik gibi fiziksel özellikleriyle, patlama mukavemeti, aşınma dayanımı, dairesel eğilme dayanımı, kalıcı uzama, hava geçirgenliği, sıvı emme kapasitesi, sıvı transfer özellikleri gibi performans özellikleri standart test yöntemleri ile belirlenmiş, elde edilen sonuçlar istatistiksel paket program yardımı ile değerlendirilmiştir. Ayrıca; kumaşların kaplama işlemine maruz bırakılmadan önceki halleri ile kaplanmış haldeki özellikleri kıyaslanmış, değerlendirilen her özellik bakımından en optimum özelikleri sağlayan hammadde ve kaplama işlemi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Knitted denim fabrics, preferred in the clothing industry in recent years, are lighter, more flexible, softer, and drapier compared to traditional woven denim fabrics. These fabrics are often created more quickly and economically than woven denim production, thanks to the loop formation of yarns through knitting technology. Products made from these fabrics, known for their ability to better conform to the body and provide comfort during active movements, are widely used, especially in casual wear, sportswear, and baby-children clothing. Although these fabrics offer various benefits, they exhibit a drawback in terms of lower durability compared to woven denim fabrics due to their inherent structure. In this thesis study, coating processes were applied to knitted denim fabrics with the aim of enhancing their strength and improving aesthetic appearance features, and the post-coating properties of the fabrics were evaluated. For this purpose, knitted fabrics were produced using two-thread knitted systems with seven different raw materials - Cotton, Viscose, Bamboo, Tencel, Modal, Modal/Cotton, Polyester - under the same yarn numbers and knitting conditions. Coating processes with three different raw materials - polyurethane, acrylic, and polyurethane/acrylic - were applied under similar conditions. The physical properties of the obtained fabrics, such as weight, thickness, porosity, as well as performance properties like bursting strength, abrasion resistance, circular bending strength, permanent elongation, air permeability, liquid absorption capacity, and liquid transfer properties, were determined using standard test methods. The results derived from tests were then evaluated using statistical software. Additionally, the properties of the fabrics before and after the coating process were compared, and the raw material and coating process providing the most optimal features for each evaluated property were determined.