Farklı hammaddeler içeren lycralı dokuma kumaşlarda biyo-parlatma ve biyo-parlatmanın kumaş performansına etkileri
Bio-polishing on woven fabrics with lycra that contain different raw materials and effects of bio-polishing to fabric performance
  1. Tez No: 299385
  2. Yazar: PINAR EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. TUĞRUL OĞULATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez kapsamında, farklı hammaddeler ve iplik numaralarına sahip bezayağı dokuma kumaşların performans özelliklerine, biyo-parlatma işleminin etkisi incelenmiştir. Farklı iplik numaralarında %95 pamuk %5 lycra kumaşlar, %95 viskon %5 lycra kumaş, %95 yün %5 lycra kumaş, %95 keten %5 lycra kumaş, farklı karışım oranlarında polyester/viskon lycralı kumaşlar ve polyester/viskon/yün karışımından dokunmuş lycralı dokuma kumaşlar kullanılmıştır.Çalışma kapsamında kullanılan kumaşlar üç grupta incelenmiştir. İlk grup kumaşlar biyo-parlatma işlemi öncesi performans testlerine tabi tutulmuştur. İkinci grup kumaşlara endo aktivitesi arttırılmış selülaz enzimi ile biyo-parlatma işlemi uygulanmış ve performans özellikleri incelenmiştir. Üçüncü grup kumaşlara ikinci grup kumaşlar ile aynı şartlar altında modifiye asit selülaz enzimleri biyo-parlatma işlemi uygulanmış ve ardından kumaş performans özellikleri tespit edilmiştir. Performans testleri kapsamında kumaşlara pilling testi, yumuşaklık testi, hidrofilite tayini, kopma ve yırtılma mukavemetleri testi yapılmıştır.Her üç grup için kaydedilen test sonuçları kıyaslanarak biyo-parlatma işleminin ve farklı yapıdaki enzim türlerinin kumaş performans özelliklerine etkileri incelenmiştir.Deney sonuçlarından elde edilen verilere, SPSS paket programında Paired-Samples T testi uygulanmış ve değişimin istatistiksel açıdan anlamlılığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, with a number of different raw materials and yarn plain woven fabrics performance characteristics, bio-polishing process were investigated. 95% cotton 5% lycra fabrics of different yarn counts, 95% viscose 5% lycra fabric, 95% wool 5% lycra woven fabric, 95% linen 5% lycra fabric, different mixture ratios of polyester/viscose/lycra fabric and polyester/viscose/wool blend woven fabrics with lycra used in this thesis.The fabrics used in this study were examined in three groups. The first group of fabrics have been subject to performance tests before bio-polishing process. Bio-polishing process with endo-enzyme cellulase were applied and the performance characteristics were examined to second group of fabrics. Bio-polishing process with modified acid cellulase enzymes under the same conditions as the second group of fabrics were applied to third group of fabrics and then fabric performance characteristics have been identified. Within the scope of performance tests; pilling test, stiffness test, hydrophility determination, tensile and tear strength test were performed.Effects of bio-polishing process and the different types of enzymes to the fabric performance characteristics, were examined by comparing the test results recorded for each of the three groups.The data obtained from experimental results was applied Paired Samples T Test at SPSS and evaluated the change in statistical significance.