Artvin ve Rize illeri Coccinelliidae (Coleoptera) faunası üzerine araştırmalar
Survey on Coccinellidae (Coleoptera) fauna in Artvin and Rize province
  1. Tez No: 244211
  2. Yazar: MUSTAFA PORTAKALDALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Artvin İlinin tüm ilçeleri ve Rize İlinin sahil kesiminde kalan Ardeşen, Derepazarı, İyidere, Pazar, Fındıklı ve Çayeli ilçeleri ve bu ilçelere bağlı köylerde, Coccinellidae (Coleoptera) familyasına bağlı türlerin saptanması ve dağılımlarının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma; 2006 - 2008 yılları arasında çalışma bölgesindeki il ve ilçelerin iklim durumları ve arazi koşulları göz ününde bulundurularak yürütülmüş olup, örnekler tarım içi ve tarım dışı alanlardan, gözle kontrol, atrap, Japon şemsiyesi v.b. yöntemlerle toplanmıştır. Çalışmalar sonucunda 18 cinsten 23 tür saptanmıştır Bunlardan Chilocorus bijugus Mulsant (Coccinellidae; Coleoptera)'un Türkiye için yeni kayıt olduğu ortaya konarken, Coccinella septempunctata, Psyllobora viqintiduopunctata, Hyperaspis campestris, Propylea quatuordecimpunctata, Exochomus quadripustulatus, Adalia bipunctata ve Chilocorus renipustulatus en sık rastlanılan türler olmuştur
Özet (Çeviri)
The determination and distribution of the Coccinellidae (Coleoptera) fauna in the all district of Artvin and seaside district and its villages of Rize like Ardeşen, Derepazarı, İyidere, Pazar, Fındıklı and Çayeli were aimed in this study. Study were carried out from 2006 to 2008 depends on the climatic situation, field condition of the working area. Samples were collected from uncultivated and cultivated agricultural field by using collapsible net, beating umbrella, etc. In this study, 23 species belonging to 18 genuses were determined. From these species, Chilocorus bijugus Mulsant (Coccinellidae; Coleoptera) is a first record for Turkey Coccinellidae fauna, in addition to this, Coccinella septempunctata, Psyllobora viqintiduopunctata, Hyperaspis campestris, Propylea quatuordecimpunctata, Exochomus quadripustulatus, Adalia bipunctata and Chilocorus renipustulatus were found as most dens species.