Adana ilinde buğday yapraksülüğü [Oulema melanopus L.(Coleoptera: Chrysomelidae)]'nün popülasyon gelişimi ve üç farklı buğday çeşidinde verime etkisinin belirlenmesi
Determination of yield loses caused by cereal leaf beetle [Oulema melanopus L. Ccoleoptera: Chrysomelidae)] and population growth on three different wheat varieties in Adana province
- Tez No: 244212
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KORNOŞOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Adana 99, Balatilla ve Kod 2015 buğday çeşitlerinde Buğdayyapraksülüğü [Oulema melanopus L. (Coleoptera: Chrysomelidae)]'nün farklı larvayoğunluklarının (0, 2, 4, 8, 12) ve doğal popülasyonunun verime olan etkisini belirlemekamacıyla Ç. Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği'nde, 2008 yılındayürütülmüştür. Ayrıca Balcalı-Adana'da aynı çeşitler üzerinde zararlının popülasyongelişmesi takip edilmiş ve Adana ve çevresindeki illerde zararlının yayılış alanlarıincelenmiştir.Larva yoğunluğunun verime olan etkisi 0.5x0.5x1m boyutlarındaki etrafı tül ileçevrili ahşap kafeslerde araştırılmıştır. Kontrol, 2, 4, 8 ve 12 larva/kafes yoğunluklarındaAdana 99 çeşidi için verim değerleri sırası ile 150.7±5.23, 140.1±3.14, 151.6±6.35,147.1±4.27 ve 140.0±5.18 g/kafes, Balatilla çeşidi için 148.8±5.79, 141.6±2.91146.8±3.3, 133.6±1.61 ve 137.1±4.08, Kod 2015 çeşidinde ise 162.6±6.88, 158.9±4.99,158.4±4.36, 154.6±4.73 ve 155.2±2.33 g olarak tespit edilmiştir.Doğal popülasyonun zararının araştırıldığı çalışmada ise her çeşit için 2 parseloluşturulmuş, bunlardan biri, zararlının yumurtalarının görülmeye başlanmasından itibaren 2hafta aralıklarla 3 kez malathion etkili maddeli insektisit ile ilaçlanmıştır. Hasat zamanındailaçlanmayan ve ilaçlanan parsellerin 4 farklı noktasından 0.25m² alandan örneklemeyapılmıştır. İlaçlanmayan ve ilaçlanan alanlardan elde edilen verim değerleri sırası ile Adana99 çeşidi için 100.2±2.4 ve 113.7±2.5 g/0.25m², Balatilla çeşidi için 101±2.4 ve 114.9±2.1g/0.25m², Kod 2015 çeşidi için ise 108±2.6 ve 121.5±2.5 g/0.25m² olarak ölçülmüştür.Balcalı'da O. melanopus'un ilk ergin çıkışı 6 Mart 2008 tarihinde gerçekleşmiştir.En yüksek ergin popülasyonu 3.4 ergin/atrap ile Balatilla çeşidinde 20 Mart tarihinde; enyüksek larva popülasyonu ise 14 Nisan tarihinde Balatilla Çeşidinde 9.6 larva/1m sıra olarakbelirlenmiştir. Zararlı yılda 1 döl vermiştir.Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye illerinde yürütülen sörveylerde incelenentüm buğday tarlalarının O. melanopus ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different larval densities(control, 2, 4, 8, 12) and natual population of Cereal leaf beetle [Oulema melanopus L.(Coleoptera: Chrysomelidae)]on yield of three wheat varieties, Adana 99, Balatilla andKod 2015 in Çukurova University, Faculty of Agriculture, Research and ApplicationFarm during the year of 2008. Also the population dynamics of the pest on samewheat varieties and distribution areas in Adana and near provices were studied.The effects of different larval density of Cereal Leaf Beetle on yield wereinvestigated in 0.5x0.5x1 m wooden insect growth cages. Yields are mesured as150.7±5.23, 140.1±3.14, 151.6±6.35, 147.1±4.27 and 140.0±5.18 g/cage for Adana 99,148.8±5.79, 141.6±2.91, 146.8±3.3, 133.6±1.61 and 137.1±4.08 g for Balatilla and162.6±6.88, 158.9±4.99, 158.4±4.36, 154.6±4.73 and 155.2±2.33 g for Kod 2015 at control,2, 4, 8 and 12 larvae/cage densities, respectively.Two plots were formed for each varieties in the study that carried out to determinethe effect of natural population, one was sprayed by Malathion when the other one was not.In the harvest season, the spikes in 0.25 m² were harvested at four different points of eachplot. The yields were 100.2±2.4 and113.7±2.5 g/0.25m for Adana 99, 101±2.4 ve 114.9±2.1g/0.25m² for Balatilla and 108±2.6 ve 121.5±2.5 g/0.25m² for Kod 2015 at sprayed and nonsprayedplots, respectively.The adults of O. melanopus were first appeared at March 6th, 2008. The highestpopulation density of adults were observed on Balatilla as 3.4 adults/sweep net at 20thMarch, and the highest population density of larvae were observed on Balatilla as 9.6larvae/1 meter row at 14th April. The pest was given one generation per year.In the surveys at Adana, Mersin, Hatay and Osmaniye provinces, O. melanopus werespread out all controlled wheat fields.