İlköğretim okul bahçelerinin tasarlanmasında paydaş katılımlı yaklaşım
Designing primary schoolyards with the stakeholder joint approach
- Tez No: 244213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim okul bahçelerinin tasarlanma sürecinde, paydaşların eğilim ve istemleri doğrultusunda alan tasar önerileri geliştirilmiştir.Birinci aşamada araştırma alanının fiziksel, kültürel ve mevcut durum analizi yapılmıştır. İkinci aşamada ulusal ve uluslararası standartlar incelenmiştir. Üçüncü aşmada Adana kent merkezinde 5 farklı bölgeden 10 resmi ilköğretim okulunda öğrenci, eğitimci ve okul aile birliği üyeleri ile karar verici ve uzmanlardan oluşan paydaşlara anketler uygulanmış ve öncelikli talepleri belirlenmiştir. Son aşamada elde edilen tüm veriler doğrultusunda 2 okul bahçesi için kavramsal tasar ve bir tip tasar önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, primary schoolyard area design suggestions were developed by the stakeholders proneness and demands during the design process.At first step, research area?s physical, cultural and existing circumstance analysis were done. Secondly, national and international standards were analysed. Thirdly, questionnaires were applied to students, educators, parent-teacher association members and decision makers with specialists as being stakeholders at 10 former primary schools, selected from different districts of 5 regions of Adana city center and determined their preference claims. As a result 2 schoolyard conceptual design and a type design suggestions were developed by the direction of all results.