İlköğretim okul bahçelerinin yeterliliklerinin incelenmesi: Adana kenti örneği
Examination of qualifications of primary school gardens: The case of Adana city
- Tez No: 704145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma ile Adana kentindeki ilköğretim okullarının peyzaj açısından yeterliliklerinin incelenmesi ve yetersizliklerin iyileştirilmesine yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma dört aşamada yürütülmüştür : 1) Okul bahçeleri için yapılan çalışmalardan, yasa ve yönetmeliklerden yararlanarak okul bahçelerinin yeterliliğini tespit etmeye yarayacak ölçütlerin ortaya konulması ve kaynaklar ışığında okul bahçelerinin yeterliliklerine yönelik yapılan çalışmalardan bilgiler edinilerek yeni çalışma için ölçütler oluşturulması 2) Çalışma alanlarının belirlenerek mevcut durum analizlerinin yapılması ve okul bahçelerinde yer alan kullanımların 0 (yok) - 1 (yetersiz) - 2 (orta) - 3 (yeterli) şeklinde puanlanarak sayısallaştırılması ile yeterlilik düzeyi puanlanması ve yeterliliklerin saptanması 3) Anket çalışması düzenlenerek okul bahçesinde yer alan, alan kullanımlarının en doğru hangi konumda konumlandırılması gerektiği ve okul bahçelerinde yer alması istenen kullanımlar ve en çok şikayet edilen durumlar hakkında görüş ve önerilerin belirlenmesi 4) Anket bulguları doğrultusunda farklı alan büyüklüklerine sahip 7 adet okul için ölçütler, anket çalışmaları ve literatür çalışmaları sentezlenerek, tasarım önerileri oluşturulması. Mevcut durum analizleri sonucunda Adana kentinde yer alan okul bahçeleri bir çok anlamda yetersiz olup görüş ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to examine the adequacy of the primary schools in Adana in terms of landscape and to develop suggestions for improving the inadequacies. The study was carried out in four stages: 1) To reveal the criteria to determine the adequacy of the school gardens by making use of the studies made for school gardens, laws and regulations, and to determine the adequacy of the school gardens in the light of the sources. Establishing criteria for a new study by obtaining information from the studies conducted on the competency of the students. level scoring and determining the qualifications 3) A survey study was conducted to determine the most accurate location of the land use in the school garden, the desired uses in the school gardens, and the most Determining opinions and suggestions about the most frequently complained situations 4) Creating design proposals by synthesizing criteria, survey studies and literature studies for 7 schools with different area sizes in line with the survey findings. As a result of the current situation analysis, the school gardens in the city of Adana are insufficient in many ways and opinions and suggestions are stated.