Performance improvement of an agata segmented germanium detector
Bölümlü agata germanyum detektörünün performans arttırımı
  1. Tez No: 244219
  2. Yazar: SEZGİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA EŞKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması, gama ışını spektroskopisi için henüz yeni olan gama-ışını izlemeyöntemine dayalı AGATA detektör sisteminin geliştirilmesi ile ilgilidir. AGATA,kristal içindeki etkileşme noktasının pozisyonunu birkaç mm hassaslıkla belirlenmesinisağlayacak, katodu 36 parçaya bölünmüş çok sayıda yüksek saflıkta germanyum detektöründenoluşmuştur. Fazla sayıda kanalı kullanma problemi yanısıra bölümlü olmasıbazı sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlardan biri etkileşme sayısı (Fold) bağımlı enerjikalibrasyonu gerektiren farklı kanallar arasındaki elektriksel bağlaşımdır ve iyi enerjiçözünürlüğü elde etmek için düzeltilmesi gerekmektedir. Bir diğer sorun, toplam enerjipiki şeklinin önemli ölçüde bozulmasına yol açan ve bölme çizgisine çok yakın yerlerdemeydana gelen etkileşmeleri etkileyen eksik yük toplanmasıdır. Pratik olarak heretkileşmeyi ayrı ayrı düzeltme yöntemi ile bu son etki tezde detaylı olarak araştırılmıştır.Sonuç olarak enerji çözünürlüğünü %20 ye kadar iyileştirilmiş ve düşük enerjili piklerdekialan %50 ye kadar arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is related to the development of AGATA, which is a new detection systemfor gamma-ray spectroscopy based on the innovative concept of gamma-ray tracking. AGATA is madeup of a large number of high-purity Germanium detectors with the cathode segmentedinto 36 parts, providing the new capability of determining the position of the interactionpoints inside the bulk crystal with a precision of a few mm. Besides the problem of managinga much larger number of channels, the segmentation causes some new problems.One such problem is the electrical coupling between the various channels which causes afold-dependent energy gain that must be corrected away to obtain the best energy resolution.Another problem is the incomplete charge collection affecting interaction events thattake place very close to the segmentation lines, which degrades significantly the shape ofthe sum-energy peaks. This last effect was studied in detail in this thesis resulting in apractical event-by-event correction procedure which improves the energy resolution byup to 20% and increases by up to 50% the useful area of the low energy peaks.