Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat kampüs alanındaki yaprakbiti (Hemiptera: Aphididae) doğal düşmanları
Aphid (Hemiptera: Aphididae) natural enemies in Alaeddin Keykubat campus area of Selcuk University, Konya, Turkey
- Tez No: 565596
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Konya Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Yerleşkesinde 2013-2014 yılları arasında yürütülen çalışmada Aphidoidea üstfamilyası, Aphididae familyasında yer alan Anoeciinae, Aphidinae, Calaphidinae, Chaitophorinae, Eriosomatinae, Lachninae ve Mindarinae olmak üzere 7 altfamilyaya bağlı 11 tribus, 29 cinsten toplam 48 adet yaprakbiti türü Yerleşkedeki park, süs ve tek yıllık otsu bitkilerden tespit edilmiştir. Tespit edilen yaprakbitlerinden Aphis craccivora Koch, Aphis gossypii Glover, Brachycaudus (Appelia) tragopogonis (Kaltenbach), Cinara pilicornis (Rartig) ve Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer) en fazla konukçu bitki türü üzerinde bulunan türler olmuştur. Doğal düşman olarak; Hymenoptera takımına bağlı Aphidiidae (Hymenoptera) familyasından; (Aphidius cinsinden Aphidius colemani (Viereck), Aphidius ervi (Haliday), Aphidius matricariae (Haliday) türleri, Binodoxys cinsinden Binodoxys angelicae (Haliday) türü, Ephedrus cinsinden Ephedrus helleni (Mackauer), Ephedrus persicae (Froggatt) türleri, Lysiphlebus cinsinden Lysiphlebus fabarum (Marshall) türü, Paralipsis spp., Pauesia spp., Praon cinsinden Praon dorsale (Haliday), Praon volucre (Haliday) türleri, Pseudopraon cinsinden Pseudopraon mindariphagum (Starý) türü, Trioxys cinsinden Trioxys curvicaudus (Mackauer) türü) olmak üzere 13 adet, parazitoit tür tespit edilmiştir. Ephedrus helleni Mackauer, Pseudopraon mindariphagum (Starý) ve Trioxys curvicaudus (Mackauer) türleri ise Türkiye faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Yaprakbitlerinin predatör olarak, Coleoptera takımından (Coccinellidae) 6, Diptera takımından (Syrphidae) 3 tür olmak üzere, toplam 9 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The park, ornamental and annual herbaceous plants in Alaeddin Keykubad Campüs area of Konya Selçuk University were surveyed in 2013-2014 years to determine aphid natural enemies. As a result, from the Anoeciinae, Aphidinae, Calaphidinae, Chaitophorinae, Eriosomatinae, Lachninae and Mindarinae settled in Aphididae family of Aphidoidea superfamily; totally, 48 aphid species from 11 tribus and 29 genus were observed. Between them, Aphis craccivora Koch, Aphis gossypii Glover, Brachycaudus (Appelia) tragopogonis (Kaltenbach), Cinara pilicornis (Rartig) ve Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer) were the aphid species which had richest host list in that area. As natural enemies, from Aphidiidae (Hymenoptera); totally 13 parasitoid species were determined (From Aphidius genus, Aphidius colemani (Viereck), Aphidius ervi (Haliday), Aphidius matricariae (Haliday) species; from Binodoxys genus, Binodoxys angelicae (Haliday); from Ephedrus genus, Ephedrus helleni (Mackauer), Ephedrus persicae (Froggatt) species, from Lysiphlebus genus, Lysiphlebus fabarum (Marshall); Paralipsis spp.; Pauesia spp.; from Praon genus, Praon dorsale (Haliday), Praon volucre (Haliday) species; from Pseudopraon genus, Pseudopraon mindariphagum (Starý); from Trioxys genus, Trioxys curvicaudus (Mackauer)). Between these species, Ephedrus helleni Mackauer, Pseudopraon mindariphagum (Starý) ve Trioxys curvicaudus (Mackauer) were first records for Turkish aphidiid fauna. As the aphid predators, 6 species from Coleoptera (Coccinellidae) and 3 species from Diptera (Syrphidae), totally 9 species were also observed.