Amoxicillin antibiyotiğinin insan periferal lenfositlerinde in vitro genotoksik etkileri
In vitro genotoxic effects of amoxicillin on human peripheral lymphocytes
  1. Tez No: 244269
  2. Yazar: ERMAN SALİH İSTİFLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, penisillin türevi bir beta-laktam antibiyotik olan amoxicillin'in insanlar için genotoksik risk oluşturup oluşturmadığını, insan periferal kan lenfositlerinde eksojen metabolik aktivatör varlığında ve yokluğunda in vitro kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Hücreler, eksojen metabolik aktivatör yokluğunda, 400, 600, 800, 1000 µg/ml amoxicillin ile 24 ve 48 saat, eksojen metabolik aktivatör varlığında ise 3 saat boyunca 400, 600, 800, 1000 µg/ml amoxicillin ile muamele edilmişlerdir.Amoxicillin, insan periferal kan lenfositlerinde eksojen metabolik aktivatörün varlığında ve yokluğunda KKD'yi ve KA'yı uyarmamıştır. Amoxicillin 24 ve 48 saatlik muamelede metabolik aktivatörün bulunmadığı ortamda kontrol ve eritici kontrole nazaran PI'yı düşürmemiştir. Eksojen metabolik aktivatör yokluğunda 24 saatlik muamele süresinde PI'yı doza bağlı olarak önemli derecede düşürmüş, MI ise 24 saatlik muameleli kültürlerde sadece kontrole nazaran genel olarak düşük bulunmuştur. Bu düşüş 48 saatlik muamelede kontrolle karşılaştırıldığında sadece 600 ve 1000 µg/ml konsantrasyonda görülmüştür. Amoxicillin eksojen metabolik aktivatör varlığında PI ve MI'yı düşürmemiştir. Eksojen metabolik aktivator varlığında ve yokluğunda amoxicillin insan periferal kan lenfositlerinde MN oluşumunu uyarmamış, NBI'yı ise metabolik aktivatörün bulunmadığı ortamda sadece 24 saatlik muamelede kontrole nazaran genel olarak düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the genotoxic effects of amoxicillin, a commonly prescribed ß?lactam antibiotic for the treatment of bacterial infections, on human peripheral lymphocytes by using sister chromatid exchange (SCE), chromosomal aberration (CA) and micronucleus (MN) tests. Cells were treated with 400, 600, 800, 1000 µg/ml amoxicillin for 24 and 48 hours in the absence of a metabolic activation system and 400, 600, 800, 1000 µg/ml amoxicillin for 3 hours in the presence of a metabolic activation system.In this study, AMO did not induce SCEs or CAs in human peripheral blood lymphocytes both in the presence and absence of the metabolic activator. AMO did not decrease the proliferation index (PI) in comparison with the control and the solvent control for 24- and 48-hr treatment periods. In 24-hr treatment period, AMO concentration-dependently decreased the proliferation index (PI) in the absence of the metabolic activation, and mitotic index (MI) was generally found to have been reduced when compared with the control but not with the solvent control. 48-hr treatment with AMO induced significant decreases in MI at certain concentrations (600 and 1000 µg/ml) when compared to the control. AMO did not decrease the PI and MI in the presence of the metabolic activator. AMO did not induce the formation of MN in human peripheral blood lymphocytes both in the presence and absence of the metabolic activator. In addition, the only statistically significant reduction in the NDI was observed when compared with control for 24-hr treatment in the absence of the metabolic activator.