NaTaO3 kristalinin elektronik ve lineer optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electronic and linear optical properties of NaTaO3 crystal
- Tez No: 244270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜLEYMAN ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, değiş-tokuş korelasyon etkileri için yerel yoğunluk yaklaşımlı (LDA) yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) kullanarak NaTaO3 kristalinin paraelektrik kübik(Pm m), tetragonal (P4/mbm) ve ortorombik (Pcmn) fazda yapısal(örgü parametreleri ve atomik pozisyonlar), elektronik band yapısı, durum yoğunluğu (DOS) ve optik özellikleri incelendi. NaTaO3'ün optik ve tetragonal fazdaki elektronik özellikleri teorik olarak ilk defa araştırıldı. Band yapısı, Brillouin bölgesindeki (R-?) noktasında 2,183 eV (kübik fazda), (Z- ? ) noktasında 2,230 eV (tetragonal fazda) dolaylı ve (? - ?) noktasında 2,231 eV (ortorombik fazda) direkt bir band aralığı göstermektedir. NaTaO3 kristalleri için foton-enerjisine bağlı olarak dielektrik fonksiyonları ve soğurma katsayısı, enerji kayıp fonksiyonu ve yansıtıcılık gibi optik özellikler scissor yaklaşımı altında hesaplandı. Valans elektronlarının etkin sayısı her üç faz için hesaplandı. Aynı zamanda literatürde mevcut olan deneysel ve teorik verilerle karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the structural (lattice parameters and atomic positions), electronic energy band structure, density of states (DOS) and optical properties of NaTaO3 crystal in the paraelectric cubic (Pm m), tetragonal (P4/mbm) and orthorhombic (Pcmn) phase were investigated by using density functional theory within the local density approximation for exchange-correlation. The optical and electronic properties of tetragonal phase of NaTaO3 were investigated by theoretical for first time. The band structure shows an indirect band gap 2,183 eV (cubic phase) at (R-?) point, 2,230 eV (tetragonal phase) at (Z- ? ) point, and a direct band gap 2,231 eV (orthorhombic phase) at (?-?) point in the Brillouin zone. The linear photon-energy dependent dielectric functions and some optical properties such as the absorption coefficient, energy-loss function and reflectivity are calculated under the scissor approximation for NaTaO3. The effective number of valence electrons is calculated for three phases. We have also made some comparisons with related experimental and theoretical data which is available.