Statistical analysis of the inhibitory effects of lactoferrin against multi-drug resistant pathogens
Laktoferrinin çoklu ilaç dirençli patojenlere karşı inhibitör etkisinin istatistiksel analizi
  1. Tez No: 829304
  2. Yazar: ASAAD KAREEM HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFEHAN ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada laktoferrinin iki farklı Gram negatif (Pseudomonas aeruginosa ve Acintobacter baumonii) ve pozitif (Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyogenus) bakteri üzerindeki inhibitör etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Şubat-Mayıs 2022 tarihleri arasında Kerkük Şehrindeki Azadi Hastanesinde toplam 250 hasta katıldı. Farklı klinik örneklerden (yara, kan, idrar ve balgam) bakteri suşları izole edilecektir. Toplam örneklerin 172'si (%68,8) kanlı agar, mannitol agar, çikolata agar ve McConkey agarda üreme açısından pozitif sonuç verirken, 78'i (%31,2) negatifti. Antibiyotik duyarlılığı ile ilgili olarak P. aeruginosa, amoksisilin/klavulanik asit, ampisilin, tetrasiklin, sefoksitin, seftriakson, kloramfenikol ve trimetoprim'e, nalidiksik aside %75, amisin'e %50 ve doksisikline %25 direnç göstermiştir. % ise gentamisin ve azitromisine duyarlılık göstermiştir. Çalışmalar %75 oranında biyo-dirençli aeruginosa'nın amoksisilin ve penisiline %100 dirençli olduğu konusunda hemfikirdir. A. baumannii amoksisilin/klavulanik asit, ampisilin, gentamisin, amikasin, kloramfenikol, nalidiksik asit, siprofloksasin, trimetoprim ve tobramisine karşı direnç göstermiş, bunun dışında azitromisin, doksisiklin, imipenem, sefepim, seftriakson ve sefoksitine tam duyarlılık göstermiştir. Çalışmalar, negatif izolatlar üzerinde en etkili antibiyotiğin imipenem olduğu konusunda hemfikirdir. S. aureus penisilin, oksasilin, sefoksitin ve tetrasiklin bileşikleri, trimetoprim, eritromisin, klindamisin ve doksisikline direnç göstermiştir. Bunun dışında S. aureus bakterileri nitrofurantoin, rifampisin, gentamisin, azitromisin, klindamisin, eritromisin, tetrasiklin ve klorfenkol'e karşı direnç göstermiştir. Staphylococcus aureus'un %0'ı rifampine dirençlidir. S. pyogenes ampisilin, tetrasiklin ve seftriaksona karşı direnç göstermiştir. Bunun dışında S. pyogenes penisilin, sefepim, vankomisine ve klindamisine, klovnikol ve azitromisine ise duyarlı bulunmuştur. Çalışılan patojenik bakterilere karşı laktoferrin testinin sonuçları gösterdi ve ilk incelemenin sonuçları, laktoferrinin antibakteriyel aktivite gösterdiğini ve inhibisyon bölgesinin çapının P'nin her biri için (13, 11, 14, 16 mm) olduğunu gösterdi. aerugenosae, A. baumannii, S. aureus ve S. pyogenes, sırasıyla. Laktoferrinin patojenik bakterilere karşı etkinliğinin demire bağlanarak bakterileri bu besinden mahrum bırakmasından kaynaklandığı belirtilmektedir. İnsan laktoferrininin patolojik bakteri hücrelerinin yüzeyine bağlandığı öne sürülmüştür. Çalışmalar ayrıca sığır laktoferrinin ve insan laktoferrinin de bir dizi lipopolisakarit saldığını göstermiştir. laktoferrinin doğrudan bakteri hücre zarları ile etkileşime girebileceğini, ayrıca insan ve sığır laktoferrinin aynı bağlanma bölgesine sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the inhibitory effects of lactoferrin on two different types of Gram-negative (Pseudomonas aeruginosa and Acintobacter baumonii) and positive (Staphylococcus aureus and Streptococcus pyogenus) bacteria. The study was attended at Azadi Hospital in Kirkuk City, from February to May 2022, where a total of 250 patients submitted to the study. Bacterial strains will be isolated from different clinical samples (wound, blood, urine and sputum). 172 (68.8%) of the total samples showed positive results for bacterial growth cultured on blood agar, mannitol agar, chocolate agar, and McConkey agar, while 78 (31.2%) were negative. Regarding antibiotic sensitivity, P. aeruginosa showed resistance to amoxicillin / clavulanic acid, ampicillin, tetracycline, cefoxitin, ceftriaxone, chloramphenicol and trimethoprim, and showed resistance to nalidixic acid by 75%, resistance to amicin by 50%, and resistance to doxycycline by 25%, on the other hand, it showed sensitivity to gentamicin and azithromycin. By 75%, studies agree that the bio-resistant aeruginosa was 100% resistant to amoxicillin and penicillin. A. baumannii showed resistance to amoxicillin / clavulanic acid, ampicillin, gentamicin, amikacin, chloramphenicol, nalidixic acid, ciprofloxacin, trimethoprim and tobramycin, otherwise it showed complete sensitivity to azithromycin, doxycycline, imipenem, cefepime, ceftriaxone and cefoxitin. Studies agree that the most effective antibiotic on negative isolates is imipenem S. aureus showed resistance to penicillin, oxacillin, cefoxitin, and resistance to tetracycline compounds, trimethoprim, erythromycin, clindamycin and doxycycline. Otherwise, S. aureus bacteria showed resistance to nitrofurantoin, rifampicin, gentamicin, azithromycin, clindamycin, erythromycin, tetracycline, and chlorfencol. 0 % of Staphylococcus aureus are resistant to rifampin. S. pyogenes has shown resistance to ampicillin, tetracycline, and ceftriaxone. Otherwise, S. pyogenes showed sensitivity to penicillin, cefepime, vancomycin and clindamycin and sensitive to clovnicol and azithromycin. The results of the test of lactoferrin against the studied pathogenic bacteria showed, and the results of the initial examination showed that lactoferrin showed antibacterial activity, and the diameter of the inhibition zone was (13, 11, 14, 16 mm) for each of P. aerugenosae, A. baumannii, S. aureus, and S. pyogenes, respectively. It is mentioned that the activity of lactoferrin against pathogenic bacteria arises through its ability to bind to iron, thus depriving the bacteria of this nutrient. It has been suggested that human lactoferrin binds to the surface of pathological bacterial cells. Studies have also shown that bovine lactoferrin and human lactoferrin release a number of lipopolysaccharides as well. showed that lactoferrin can directly interact with bacterial cell membranes, moreover, human and bovine lactoferrin have the same binding site..