Tarımsal ürünlerin bazı özelliklerini belirlemede kullanılacak otomatik kontrollü test cihazı tasarımı
Designing of automatic controled test device which using to determine some mechanical properties of agricultural material
- Tez No: 244271
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TUNÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, özellikle biyolojik malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesinde kullanılacak otomatik kontrollü test cihazı tasarımı yapılarak, imal edilmesi amaçlanmıştır.Tasarımı yapılacak sistem, tarımsal materyallerin bazı mekanik özelliklerinin belirlenmesinde kullanılacaktır. Bu sistem ile test materyalinin zamana bağlı kuvvet deformasyon değerleri test edilecektir. Test düzeneğinin, kuvvet uygulama hızlarının 0.01 mm/s? 10 mm/s arasında değişen değerlerde olması amaçlanmıştır. Ayrıca kuvvet ve deformasyon değerlerinin analog olarak okunarak bilgisayara aktarılma aralığı ise en az 25 ms olması ve daha fazla veri alınması amaçlanmıştır. Böylece her 25 ms de bir materyale ait kuvvet ve deformasyon değerleri okunarak bunlar bilgisayar ortamına aktarılacaktır.Başlangıçta, otomatik kontrol ve tasarım ile ilgili ilke ve tanımlar belirlenmiş, test cihazının mekanik tasarımı oluşturulmuş, ardından sistemin bilgisayarla kontrolü için PLC ve kontrol elemanları ilave edilmiştir. Daha sonra uygun programlama dilleriyle programlar yazılmıştır.Yapılan bu çalışmalar sonucunda, belirlenen ilke ve tanımlara uygun çalışan, otomatik kontrollü test cihazı tasarlanmış ve imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, automatic controlled test device which used in determining on mechanical properties of biologic materials especially was purposed to design and manufacture.The system which is going to design will be used at determining some mechanical properties of agricultural materials. Force-Deformation values of test material under time will be examined by this system. Force application velocities of the test contrivance are between 0,01 mm/s ? 10 mm/s were aimed. Besides, the values of force and deformation transferring to computer are analogue, interval of value is 25 ms the minimum and more value obtaining was aimed. So, force and deformation values will be read in every 25 ms and transferred in computer.To start with, principles and definitions related with automatic control and design were determined. Mechanical design of test device was formed. Then, PLC and control components were added for controlling the system by computer. Lastly, computer programs were written by using suitable program languages.At the end of the studies, automatic controlled test device which works suitable with principles and definitions that were determined after was designed and manufactured.