UPD (under-potential deposition) at stepped platınum single crystal surfaces
Basamakli platin tek kristal yüzeyinde daha düşük potansiyelde birikme
  1. Tez No: 244272
  2. Yazar: İPEK KILIÇCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; (100) basamak yüzeyinde (Pt(19,1,1), Pt(11,1,1) ve Pt(511) gibi) Pt tek kristalinin Tl ve Pb UPD'sini ve Pt(19,1,1) yüzeyinde Ru'un CO oksidasyonu üzerinde etkisini araştırdık.Serbest CO çözeltisinde Ru birikimi sırasında siklik voltamogramda (CV) yüksek potansiyelde 2 pik gözlenmiştir. CO oksidasyonu ; Ru içermeyen çözeltide ve Ru içeren çözeltide çalışılmıştır.Bu kıyaslamanın sonucu olarak Ru etkisiyle Pt(19,1,1) yüzeyinde bütün piklerin daha düşük potansiyele doğru kaydığı gözlenmiştir. Pt(19,1,1) yüzeyindeki Ru içermeyen çözeltide CO oksidasyonu sırasında 0.75 V'ta görülen tek pik yerine ; Ru içeren çözeltide 0.58 ve 0.63 V'ta CO adsorpsiyonu gözlenmiştir. Ru içeren çözelti deneyinde; 0.54 V'ta 3 dakikalığına potansiyel akımını durdurduğumuzda 0.7 V'taki 2. pikin etkilenmediği gözlenmektedir.Tl/Pt(111) yüzeyindeki 0.76 V'taki keskin pik yapısından yapısına faz değiştirdiğini göstermektedir.Tl ve Pb arasında kıyaslama yapılmıştır ve sonuçlar Tl'un özellikle basamağı, Pb'nin ise özellikle terası modife ettiği saptanmıştır. Ayrıca Pb adsorpsiyonunda (100) yüzeyinin (111) yüzeyine göre daha kararlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is investigated the underpotential deposition (UPD) of Tl and Pb on stepped Pt single-crystals vicinal to the (100)-surfaces, (like Pt (19,1,1), Pt (11,1,1), Pt (511), Pt (100) and Pt (111)) and the influence of Ru on the CO oxidation on Pt (19,1,1). For Ru deposition two peaks appeared at high potential in the CV in CO free solution. CO oxidation are performed on the Ru free and the Ru modified Pt-surface and it is shown that all peaks shifted to low potential with Ru deposited on the Pt (19,1,1) surface. Instead of one peak for the CO oxidation at 0.75 V on the Ru free Pt (19,1,1), on the Ru modified Pt surface two peaks are visible for the CO adsorbate at 0.58 and 0.63 V. When the potential is stoped at 0.54 V for 3 min., the second peak at 0.7 V is not affected. Tl/Pt (111) the sharpest peak at 0.76 V is explained as a phase-Transition from a - to a -overstructure of the Tl-Adlayer. Comparison of Tl and Pb has been done and it shows that Tl preferential decorated on step-sites and Pb preferential decorated on terrace-sites. And it is shown that Pb adsorption is more stable at (100) surface than (111) surface.