Güneydoğu Anadolu bölgesi koşullarında yetiştirilen kimi pamuk çeşitlerinin farklı seviyelerdeki tuz stresine gösterdikleri tepkilerin incelenmesi
Evaluation of effects of different salinity levels in irrigation water for some cotton varieties under Southeastern Anatolia region conditions
- Tez No: 244280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, 2007 yılında Diyarbakır koşullarında, drenaj tipi lizimetre benzeri tank kullanılarak, farklı tuz düzeylerine sahip sulama suyunun farklı pamuk çeşitlerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede 4 farklı tuz düzeyi ( T0: 0.32 dS/m, T1: 5 dS/m, T2: 9 dS/m ve T3: 13 dS/m) ve 3 farklı pamuk çeşidi (P1: Berke, P2: Stonville-453 ve P3: Teks) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, tüm çeşitlerde artan tuzluluk düzeyi kütlü pamuk verimini önemli düzeyde azaltmıştır. Berke çeşidinin tuzluluğa en dayanıklı çeşit olduğu tespit edilmiştir. Berke çeşidine göre diğer çeşitler kıyaslandığında Stonville?453 çeşidinde % 8.3, Teks çeşidinde ise % 23.1 verim azalışı meydana gelmiştir. Pamuk çeşitlerine göre, sulama suyu eşik değerleri, Berke: Ct=4.45, Stonville-453: Ct=4.32 ve Teks: Ct=3.72 olarak hesaplanmıştır. Toprak tuzluluk eşik değerleri ise Berke: Ct=6.58, Stonville?453: Ct=7.46 ve Teks: Ct=6.84 olarak bulunmuştur. Sulama suyu tuzluluğu 4.45 dS/m'ye kadar olan sulama suyunun kullanılması durumunda olabilecek verim kaybının önemli düzeyde olmayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different salinity levels in irrigation water for some cotton varieties under Diyarbakır Province of Southeastern Anatolia Region in 2007. The experiments were realized in the metal containers like lyzimeter with drainage type. The treatments were 4 different salinity levels (T0: 0.32 dS/m, T1: 5 dS/m, T2: 9 dS/m ve T3: 13 dS/m) and 3 different cotton cultivars (P1: Berke, P2: Stonville-453 ve P3: Teks). According to the results, the levels of increasing salinity in irrigation water decreased the seed-cotton yield for all the cultivars. The least affected cultivar from the salinity was Berke. Compared to the cultivar of Berke, the seed-cotton yields of Stonville-453 and Teks were less 8.3 % and 23.1 %, respectively. The values of salinity threshold for irrigation water according to the cultivars of cotton were calculated as Ct=4.45 (Berke), Ct=4.32 (Stonville-453) and Ct=3.72 (Teks). The values of salinity threshold for soil were Ct=6.58 (Berke), Ct=7.46 (Stonville-453), Ct=6.84 (Teks). The results showed that there were no significantly loss seed-cotton yield when irrigation water salinity up to the values of 4.45 dS/m was used.