Economic analysis of absorption cooling sistem with natural gas in Çukurova region
Çukurova bölgesinde doğalgazli absorpsiyonlu soğutma sisteminin ekonomik analizi
- Tez No: 244288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; doğalgaz ve absorbsiyonlu soğutma sistemleri incelenerek, doğal gazla çalışan absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin maliyet analizi yapılmıştır. Ayrıca buhar sıkıştırmalı mekanik sistemler ile doğalgazlı absorbsiyonlu soğutma sistemleri karşılaştırılmıştır. 200.000 kcal/h'lik soğutma ihtiyacı olan bir mekanın, doğalgazlı absorbsiyonlu soğutma sistemiyle boyutlandırılması yapılmıştır. Sistemin etkinliği (COP), buharlaştırıcı, soğurucu, yoğuşturucu ve ayırıcı sıcaklıklarına bağlı olarak Yapay Sinir Ağları (YSA) modeliyle tahmin edilmiştir. Bu tezde sonuç olarak absorbsiyonlu ve buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinin ekonomik karşılaştırması yapılmış, doğalgazlı absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin enerji maliyeti olarak daha ekonomik soğutma sistemleri olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cooling systems using natural gas with cost analysis are studied. In addition, conventional vapor compression refrigeration systems and absorption cooling systems activated with natural gas are compared. The cooling of a place with a cooling load of 200.000 kcal/h with absorption cooling system activated with natural gas is studied. The coefficient of performance (COP) of the system dependent on evaporator, absorber, condenser and generator temperatures was predicted with Artificial Neural Network (ANN) model. As a result, energy costs of absorption cooling systems activated with natural gas are appeared more economic cooling systems than conventional vapor compression systems.