Absorpsiyonlu soğutma sistemleri uygulamalarının enerji verimliliği açısından değerlendirilmesi: Örnek bir uygulama
Energy efficiency evaluation of absorption cooling applications: A sample application
- Tez No: 342698
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde absorpsiyonlu soğutma sistemi enerji verimliliği açısından örnek bir uygulama ile değerlendirilmiştir. Uygulamada 60 odalı bir otelin teorik ve pratik olarak incelemesi yapılmıştır. Otel İzmir'in Aliağa ilçesinde yer alan bir oteldir. Otel 2010 yılında hizmete girmiştir. Sıcak su, ısıtma ve soğutma gibi ihtiyaçlarını çatı katında bulunan absorpsiyonlu ısı pompaları ve soğutma cihazlarından sağlamaktadır. Geleneksel soğutma makinelerinde genellikle elektrik tahrikli kompresör kullanılır. Absorpsiyonlu sistemlerde ise güneş enerjisi, atık ısı, doğalgaz gibi ısı kaynakları kullanılır. Bu örnek uygulama ile absorpsiyonlu soğutma sistemlerinin, diğer soğutma sistemlerine göre karşılaştırması yapılacaktır. Teorikteki ve uygulamadaki değerler sistem verimliliğini göz önüne serecektir. Sistemin ekonomik analizi yapılarak, geri ödeme süresi hesaplanacaktır. Otelde 4 adet absorpsiyonlu soğutma makinesi bulunmaktadır. Her cihazın 17.72 kW'lık bir soğutma kapasitesi vardır. Soğutma cihazları amonyak-su akışkan çifti ile çalışmaktadır. Soğutucular birbirine seri bağlıdır ve soğutma fan coil yardımıyla sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a sample application was assessed by in terms of energy efficiency of absorption cooling system. In practice, the theoretical and practical examination of the hotel that has 60 rooms has been done. The hotel is located in the town of Aliağa, İzmir. Hotel was opened in 2010. It provides for the needs such as hot water, heating and cooling with the help of absorption heat pumps and chillers which are located at the roof. Electrically driven compressor is usually used in conventional cooling machines. Heat sources as solar energy, waste heat and natural gas are used in absorption systems. The absorption cooling systems will be compared with the other cooling systems according to this sample application. The theoretical and practical values will demonstrate the efficiency of the system. The payback period will be calculated by the economic analysis of the system. 4 units of absorption cooling machines are participated in the hotel. The cooling capacity of a machine is 17.72 kW. The cooling machines operate with the ammonia-water solution. The chillers are connected in series to each other and cooling is provided with fan coils.