Kayseri çimento sanyinde iş sağlığı ve güvenliği risk faktörleri ve çözüm önerilerinin araştırılması
Investigation of occupational health and safety risk factors and solution proposals in Kayseri cement industry
  1. Tez No: 717631
  2. Yazar: OZAN TUNA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SUAT DELİBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, çimento üretimi sürecinde meslek hastalıklarına ve iş kazalarına ortam hazırlayacak risk faktörlerinin tespitleri ve bu risk faktörlerine karşı alınabilecek çözüm önerileriyle risklerin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Türkiye'de çimento sektörü ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan sanayii kollarından biridir. Gerekli hammaddelerin alımı, işlenmesi yüksek bir iş gücü gerektirmektedir. Çimento sanayiinde çalışan personeller birçok risklere maruz kalmaktadırlar. Bu çalışmada; Kayseri çimento sanayinde, çimentonun üretim safhası hammadde ocaklarından, fabrikaya kadar belirlenen ana alanlarda Fine-Kinney metodu ile risk derecelendirmeleri yapılmış ve 114 adet en kısa sürede giderilmesi gereken risk seviyesi, 127 adet esaslı risk seviyesi, 205 adet önemli risk seviyesi, 104 adet olası risk seviyesi, 11 adet önemsiz risk seviyesi olmak üzere toplam 561 adet risk faktörü tespit edilmiştir. Tespit edilen tüm riskler için, risk faktörleri derecelerine göre sınıflandırmalar yapılarak iş sağlığı ve güvenliği kapsamında alınabilecek tedbir ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, it is aimed to eliminate the risks by identifying the risk factors that will prepare the environment for occupational diseases and occupational accidents in the cement production process and proposing solutions against these risk factors. In Turkey the cement sector is one of the industrial branches that contribute greatly to the country's economy. Purchasing and processing of the necessary raw materials requires a high labor force. Employees working in the cement production industry are exposed to a number of risks. In this study, risk ratings were made by Fine-Kinney method in the main areas determined in Kayseri cement industry, from raw material mines to factory during the production phase of cement, and a total of 561 risk factors have been identified, including 114 risk levels that need to be eliminated as soon as possible, 127 based risk levels, 205 significant risk levels, 104 possible risk levels and 11 insignificant risk levels. For all identified risks, measures and solutions that can be taken within the scope of occupational health and safety have been presented by classifying them according to the degree of risk factors