Dıchlorvos'un (DDVP) sparus aurata (Çipura) jüvenillerinde kalp ve karaciğer üzerindeki histolojik etkileri
The effect of dichlorvos (DDVP) on heart and liver histology of juvenil sparus aurata (Sea Bream)
  1. Tez No: 307466
  2. Yazar: EMRAH BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA İŞİSAĞ ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı pestisit olarak yaygın kullanılan bir organofosfor bileşiği olan diklorvosun (DDVP) jüvenil çipuralarda (Sparus aurata) kalp ve karaciğer dokularındaki histopatolojik etkilerinin belirlenmesidir. Örnekler 0.025, 0.05 ve 0.1 mg/L olarak belirlenen subletal DDVP konsantrasyonlarına 96 saat süreyle maruz bırakıldıktan sonra doku örnekleri karşılaştırmalı olarak ışık mikroskobuyla incelenmişlerdir.DDVP'ye maruz bırakılan deneme gruplarının atriyum, ventrikulus ve bulbus arteriosuslarında endoteliyal hücrelerde hiperplazi ve hipertrofi, kas hücrelerinde dejenerasyonlar, mononükleer infiltrasyon olarak not edilen birçok histopatolojik değişim izlenmiştir. Bu doku hasarlarına ek olarak süngerimsi miyokardiyum ve bulbus arteriyosusuda bazı hipertrofik, dalgalı ve uzamış şekilli nukleuslar dikkat çekmiştir.DDVP, kullanılan bütün konsantrasyonlarda steatozis, konjesyon, sinuzoidlerde genişleme, nükleer hipertrofi, karyolizis ve nekrozis olarak karakterize edilen belirgin hepatik lezyonlara neden olmuştur. Ayrıca bazı hepatik kistler tanımlanmıştır.Bütün bu histopatolojik gözlemler, subletal konsantrasyonda DDVP maruziyetinin Sparus aurata jüvenillerini çarpıcı biçimde hasar oluşturucu etkileri olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to display the histopathological effects of dichlorvos (DDVP), an organophosphate compound that is widely used as pesticide, on the liver and heart tissues of juvenile sea bream, Sparus aurata. The specimens were exposed to sublethal concentrations which were determined as 0.025, 0.05 and 0.1 mg/L DDVP for 96 hours and tissue samples examined comparatively by light microscope.In the atrium, ventricle and bulbus arterious of DDVP-exposed group was revealed a variety of histopathological changes such as hyperplasia and hypertrophy of endothelial cells, myocyte dejeneration and mononuclear infiltration were noted. In addition to these tissue damages, some hypertrophic, wavy and elongated nuclei were raised no notice in the spongious ventricle and bulbus arteriosus.For all of the concentrations which was used, DDVP was raised to prominent hepatic lesions which were characterized as steatosis, congestion, dilation of sinusoids, nuclear hypertrophy, karyolysis and necrosis. Some hepatic cysts were also identified.All of the histopathological observation indicated that, exposure to sublethal concentrations of DDVP caused strikingly destructive effects in the liver and heart tissues of juvenile Sparus aurata.