Domat zeytini polifenol oksidaz enziminin biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of biochemical properties of polyphenol oxidase from domat olive
- Tez No: 244303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ÜMİT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Çukurova bölgesinde yetiştirilen Domat çeşidi zeytinden izole edilen ve kısmen saflaştırılan polifenol oksidaz enziminin (PFO) optimum sıcaklık, optimum pH, kinetik parametreler, termal inaktivasyon, inhibitörlerin etkisi gibi biyokimyasal özellikleri araştırılmıştır.Substrat olarak 4-metil kateşol kullanılmış ve enzimin Km değerinin 14.52 mM, Vm değerinin ise 1.73 Abs/dk olduğu bulunmuştur. PFO aktivitesi için optimum pH değeri 4,5 olarak bulunmuş ve optimum pH'dan sonra enzim aktivitesinde hızlı bir düşüş görülmüştür. Enzimin optimum sıcaklığı 30°C olarak bulunmuştur. Enzim 20-50°C gibi sıcaklık aralığında %70'in üzerinde aktivite göstermiştir. Enzimin aktivasyon enerjisi (Ea) ve Z değerleri sırasıyla, 121 kj.mol-1 (r²=0.9496) ve 18.55°C (r²=0.9532 olarak hesaplanmıştır. Denenen inhibitörlerden en düşük inhibisyon etkisi askorbik asit'te görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was undertaken to determine some of the biochemical properties (substrate specificity, optimum pH, optimum temperature, heat inactivation, and effect of inhibitors) of polyphenol oxidase (PPO) which was isolated from Domat olives grown in Çukurova region and partially purified.4-methylcatechol was used as substrate and Km dand Vm values of the enzyme were found to be 14.52 mM and 1.73 Abs/dk, respectively. The optimum pH and temperature for PPO activity was found to be 4.5 and 30°C, respectively. After the optimum pH enzyme activity declined rapidly. The enzyme had more than 70% activity between 20-50°C. Energy of activation (Ea) and Z values were found to be 121 kj.mol-1 (r²=0.9496) and 18.55°C (r²=0.9532), respectively. Of the inhibitors tested, ascorbic asid was the least effective inhibitor.