Çoklu iç ilişki ve ekolojik regresyon
Multicollinearity and ecological regression
  1. Tez No: 244302
  2. Yazar: BERRİN GÜLTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAÇIRANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğrusal modellerden yararlanarak, toplanmış seçim verilerinin analizi politik bilimlerde geniş bir ilgi görmüştür. Toplanmış verilerden bireysel davranışlar üzerine sonuç çıkarmak ekolojik regresyon yönteminin amacıdır. Bu çalışmada seçmenlerin geçiş olasılıklarını tahmin etmek için Goodman' ın klasik ekolojik regresyon yöntemi geliştirilmiştir. Bunu yaparken, Ridge regresyon yöntemi birkaç adım daha ilerletilerek kısıtlı modified genelleştirilmiş Ridge tahmin edici elde edilmiştir. Bu tahmin yöntemini gösterebilmek için İsveç, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye' deki seçim bölgelerinde birbiri ardına gelen iki seçim sonuçları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of the linear models in aggregate voting has now received widespread attention in political science. The aim of ecological regression technique, the use of aggregate data to describe behaviour at the individual ? level. In this thesis Goodman?s classical model of ecological regression technique is developed to estimate voters transitions probabilities. In doing this, ridge regression technique further developed steps and have restricted modified generalized ridge estimator. To illustrate proposed estimation technique, results of two consecutive elections in various electrol districts used for Swedish, Czech Republic and Turkey.