Biyoenzimler ve biyoenzimlerin örme kumaş özelliklerine etkisi
Bioenzymes and the effects of bioenzymes on properties of knitted fabrics
- Tez No: 244308
- Danışmanlar: PROF. DR. R. TUĞRUL OĞULATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, son yıllarda tekstil terbiyesinde konvansiyonel olarak antipilling amaçlı boyama öncesi uygulanan biyo-parlatma işlemi incelenmiş, prosesin boyama sonrası uygulanması durumunda kumaşın çeşitli performans kriterleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Çalışmada, boyama sonrası yapılan enzim uygulamasında enzim konsantrasyonun ve yapısının, kumaş renk tonunun ve viskon elyaf varlığının, kumaşın pilling, haslık ve CIELab değerlerine etkisi araştırılmıştır.Bu amaçla çalışmada, %100 pamuk ve %75-25 Pamuk-Viskon karışımlı örme kumaşlar kullanılmıştır. Her iki kumaş işletme şartlarında aynı rengin açık ve koyu tonu olmak üzere boyanmıştır. Boyama sonrasında kumaşlara laboratuar şartlarında, 3 farklı kimyasal yapıda (standart selülaz, modifiye selülaz ve endo-enriched selülaz) selülaz enzimi, 4 farklı konsantrasyonda uygulanmıştır. Enzim prosesi öncesinde ve sonrasında kumaşlara renk ölçümü, haslık (ter haslığı, yıkama haslığı, sürtünme haslığı ve ışık haslığı) ve pilling testleri yapılmıştır. Kumaş tipine bağlı olarak hangi enzim ve çalışma şartının uygun olduğu test sonuçları irdelenerek tespit edilmeye çalışılmıştır.Elde edilen sonuçlar Design Expert paket programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Biyoparlatma, Selülaz Enzimi, Örme Kumaş, Selüloz, Viskon
Özet (Çeviri)
In this thesis, bio-polishing, which is one of the most recent and conventionally used method of pretreatment for anti pilling in textile finishing, and its effects on quality of various performance properties of fabrics when applied after dyeing were reviewed.In the study, the influences of enzyme application on the color characteristics, pilling degrees, fastness and CIELab color values of knitted fabrics have been analyzed regarding the concentration and chemical structure of enzyme, tone of color and viscone fiber contents of the fabrics.For this aim in the research, %100 cotton and %75-25 Cotton-Viscone (cotton fiber is same in two fabrics) knitted fabrics were used. Both samples were dyed into two different tones (dark and light tone) of the same colour at current industry conditions. After dyeing, cellulase enzymes in 3 different chemical structure (standard, modify and endo-enriched cellulase) and 4 different concentration were applied to the samples at the laboratory conditions. Before and after enzyme applications, color measuring, color fastness and pilling tests were applied in order to determine the most suitable type of enzyme regarding the anti pilling characteristics and effects on the color of fabrics.The results were evaluated by statistical analyse by the aid of pilling test, CIELab color coordinates and fastness values.Key words : Biopolishing, Cellulase Enzyme, Knitted Fabric, Cellulose, Viscose