Turunçlu (Delihalil-Osmaniye) bölgesindeki bazaltik oluşumların derinliğe bağlı değişimlerinin jeomekanik özellikleri
Geomechanical features of changings according as to depth of basaltic formations in the Turunçlu (Delihalil-Osmaniye) region
- Tez No: 244309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ALTAY ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bazaltlar, doğada yaygın olarak bulunan bir volkanik kayaç grubunu teşkil ederler. Yer yüzeyinde yüksek yayılıma sahip bu bazaltik oluşumlar derinliğe bağlı olarak boşluklu ve masif olmak üzere farklı yapılar sunmaktadır.Çalışmadaki ana amaç, bu tür birimlerde derinlikle beraber gözlenen değişimlerin yarattığı bu farklılıkların belirlenmesidir. Amaca yönelik, Turunçlu bölgesinde gözlenen Delihalil Bazaltları (Qd) seçilmiştir ve bu birim üzerinde yapılan sondajlardan elde edilen boşluklu ve masif bazaltların jeomekanik değerlendirmeleri yapılmıştır. Aynı zamanda petrografik ve jeokimyasal yönleri de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basalts constitute extensively situated a volcanic rock group in the nature. This basaltic formations have high spread in the earth and present different structures like porosity and massive according to depth.The main purpose of study is determination of differences occur with depth at this kind of units. Purposive, it was picked Delihalil Basalts (Qd) in the Turunçlu region and belongs to this unit of porosity and massive basalts were made geomechanical evaluations. At the same time petrographic and geochemical ways were manifested.