Dispers turuncu boya katkılı ZLI-1132 tipi sıvı kristalin Y-H tipi göstergelerde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of applicability of nematic liquid crystals doped with disperse orange dye in guest-host systems
- Tez No: 321580
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALICILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sıvı kristaller, göstergelerin temel bileşenleri olduklarından görüntü teknolojisinde önemli malzemelerdir. Uygulanan elektrik alanıyla sıvı kristal moleküllerin yönelimlerinin değişme olasılıkları onların LCD'lerde kullanımı açısından önemlidir. Yolcu-Hancı(Y-H) tipi sıvı kristal göstergeler geniş görüş açısı, düşük maliyet, mükemmel renk tonu ve yüksek parlaklıkları sebebiyle çok fazla ilgi çekmektedirler. Bu çalışmanın amacı farklı moleküler yapıda boyalar kullanarak moleküler yönlenmeyi geliştirmek ve nematik-izotropik faz geçiş sıcaklığı üzerine etkilerini incelemektir. Bu amaçla 3 farklı boyarmadde (Dispers turuncu 11, 13 ve 37) ZLI-1132 nematik sıvı kristaline ayrı ayrı eklenmiş ; çözünürlükleri, düzen parametreleri, tekstürleri ve faz geçiş sıcaklıkları belirlenmiştir. Sonuçta, maksimum çözünürlük Dispers turuncu 13 boya için %2,60 ; maksimum düzen parametresi Disperse turuncu 37 için 0,56 olarak elde edilmiştir. Ayrıca ZLI-1132 nematik sıvı kristaline boya katkısı nematik-izotropik faz geçiş sıcaklığı üzerine olumsuz bir etki göstermemiştir.Anahtar Kelimeler : Sıvı kristal, Düzen parametresi, Tekstür, Dispers boya, Yolcu-Hancı sistemler, Faz geçişi
Özet (Çeviri)
Liquid crystals are important materials in display technology, because they are basic components of liquid crystal displays (LCDs). The possibilities of changing orientation of liquid crystal molecules by the applied electric fields, is important for their use in LCDs. Guest-Host liquid crystal displays (GH-LCDs) have attracted much attention because of their wide viewing angle, lower costs, excellent hues and high brightness levels. The aim of this study is to improve the molecular orientation and to investigate effects on the nematic-isotropic phase transition temperature of dyes having different molecular structure. For this purpose, three different dyes (disperse orange 11, 13 and 37) were separately doped to nematic liquid crystal (ZLI-1132). Their solubilities, order parametres, textures and phase transition temperatures were determined. In conclusion, maximal solubility were assessed as 2,60% for Disperse orange 13 dye ; maximal order parameter value (S=0,56) was obtained with azo structured Disperse orange 37. Morever, doping dye into ZLI-1132 did not demonstrate negative effect on the phase transition temperature.Keywords : Nematic liquid crystal, Order parameter, Texture, Dispers dye, Guest-Host systems, Phase transition