Darende havzası (kb Malatya) paleojen istifinin bentik foraminiferlerinin mikropaleontolojik incelemesi ve ortamsal yorumu
Micropaleontological investigation and environmental interpretation of benthic foraminifera of paleogene sequence in Darende basin
- Tez No: 244319
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, Darende bölgesinde yayılım gösteren Eosen birimlerinin bentik foraminifer içeriğini incelemek ve paleoortamsal yorumunu yapmaktır. Çalışma alanı Darende İlçesi'nin kuzeydoğusu, kuzeybatısı ve güneydoğusunda yeralmaktadır. Bölgede 8 adet stratigrafik kesit ölçülmüştür. Bu kesitlerden derlenen bentik foraminifer örneklerinden 27 cins ve 27 tür tanımlanmıştır. Bu tanımlanan bentik foraminifer topluluklarına göre Geç Lütesiyen'de SBZ 16, Erken Bartoniyen'de SBZ 17 ve Geç Bartoniyen'de SBZ 18 zonu tanımlanmıştır. Aynı zamanda bu fosil topluluğu çalışma alanınıdaki birimlerin sığ denizel ortamda çökeldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the benthic foraminiferal content, and paleoenvironment of the Eocene units. The study area is widespread around the Darende region, and is in the NE, NW and SE of the Darende. 8 stratigraphic sections have been measured in the region. 27 genera and 27 benthic foraminiferal species were systematically described. The following shallow benthic zones, SBZ 16 in Late Lutetian, SBZ 17 in Early Bartonian and SBZ 18 zone in Late Bartonian have been described according to the determined benthic foraminiferal assembleges. At the same time, these fosil assembleges indicate that the units have formed under the shallow marine conditions in the study area