Experimental investigation of the flow structure around spheres placed side by side
Yan yana küreler etrafındaki akış yapısının deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 244320
  2. Yazar: ENGİN PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı serbest akışta küre ve silindir etrafındaki akış yapısını hem boya ile görüntüleme hem de Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçme (PIV) yöntemiyle incelemektir. Deneyler iki kısma ayrılmıştır. İlk olarak, küre ve silindir etrafındaki akış yapısı Reynolds sayısının 5000 değeri için bir biri ile karşılaştırılmıştır. İkinci olarak, tek ve yan yana iki küre etrafındaki üç boyutlu akış yapısı küre çapına bağlı olarak Re=5000 değerinde incelenmiştir. Deneyeler hem düzlemsel hem de bu düzleme dik düzlemlerde kürenin arkasındaki karmaşık akış yapısını anlamak için boşluk oranının (G/D) 1.0, 1.25, 1.50 ve 2.0 değerleri ile uzunluk oranının (L/D) 0.50, 0.75, 1.50, 3.00, değerleri için gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları düşük sürüklenme katsayılı araçların tasarlanması ve bazı ürünlerin kurutulması gibi çeşitli endüstriyel uygulamalar için tasarımcılara ihtiyaç duydukları bilgiyi sağlayacaktır. PIV deneylerinden elde edilen verilerin analizi sonucunda ortalama ve anlık hız vektörleri, girdap eş değer eğrileri, akım çizgileri, Urms ve Vrms çalkantı hızları, akışa ait türbülans gerilmelerinin nitel sonuçları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to investigate details of flow structure around sphere and cylinder in a free-stream flow using both the dye visualization and laser based particle image velocimetry (PIV) technique. Experiments were classified in two parts. Firstly, Flow structure around the sphere and cylinder were compared with each other for Reynolds number Re=5000. Secondly, Three dimensional flow characteristics around a single sphere and side-by-side spheres were investigated at Re= 5000 based on the diameter of the sphere. Experiments were conducted both in the plan-view and end-view planes in order to understand complex flow structure in the downstream region of the sphere(s) for values of gap ratios (G/D) of 1.0, 1.25, 1.5 and 2.0 and for values of length ratios (L/D) of 0.50, 0.75, 1.50, 3.00. Results obtained in this study provide information which designers need for various industrial applications such as designing low drag vehicles and drying process of some product etc. The quantitative results of turbulence characteristics were presented with the time-averaged and instantaneous velocity vectors, vorticity contours, streamlines, velocity fluctuations of Urms and Vrms and variations of turbulence stress which were using the experimental results of PIV.