Farklı yerfıstığı çeşitlerinde bakteri aşılaması ve demir uygulamasının nodülasyon ve verime etkisi
Effect of bacteria inoculation and iron application rates on nodulation and yield of different peanut varities
- Tez No: 244341
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Farklı yerfıstığı çeşitlerinde bakteri aşılaması ve demir uygulamalarının nodülasyon ve verime etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma, Adana İl'i Ceyhan İlçesi Altıkara köyünde 2 yıl süreyle yürütülmüştür. Araştırmada, I. ürün olarak Çukurova koşullarında en fazla ekimi yapılan NC-7, Halisbey, Arıoğlu 2003 ve Osmaniye 2005 çeşitleri kullanılmıştır. Denemede üç farklı demir dozu (Fe0, Fe1: 5 kgFe/da (Fe2SO4), Fe2: 10 kgFe/da (Fe2SO4)) ve 2 farklı Rhizobium bakteri aşılaması uygulaması (B0: aşılama yapılmamış; B1: 380 nolu Rhizobium leguminosarum suşu) yapılmıştır. Birinci ürün olarak ekilen yerfıstığı bitkisinin çiçeklenme döneminde kök, kök üstü, nodül örneklemesi; hasat döneminde ise kök, köküstü ve dane örneklemesi yapılmıştır.Sonuçlar gerek 1. yıl gerekse 2. yıl bitkilerde nodül oluşumu olmadığını göstermiştir. Dolayısıyla nodülasyon, biyomas ve çeşitli aksamların N içeriklerinde bakteri aşılamasına bağlı herhangi bir etki de görülmemiştir. Demir uygulamasına bağlı olarak ise incelenen parametrelerde çiçeklenme ve hasat dönemine ve denemede kullanılan yerfıstığı çeşitlerine bağlı olarak farklı etkiler görülmüştür. İncelenen parametreler açısından kullanılan çeşitlere göre değişen farklılıklar belirlenmiştir. Meyve verimi açısından Halisbey çeşidi 1. yıl en yüksek verim değeri gösterirken (694 kg/da) bunu Osmaniye 2005 (686 kg/da) ve Arıoğu 2003 (644 kg/da) izlemiş, 2. yıl ise her üç çeşit de 700-721 kg/da arasında verim değeri göstermiş, buna karşılık NC7'den 1. yıl 457 kg/da, 2. yıl 458 kg/da verim alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Adana-Ceyhan province in a two-year study to determine the effect of bacteria inoculation and iron application rates on nodulation and yield of different peanut varieties. NC-7, Halisbey, Arıoğlu 2003, and Osmaniye 2005 varieties were used as the first crop in the study, which are grown as the most common varieties in Cukurova region. Three different iron rates (Fe0, Fe1: 5 ppm kgFe/da (Fe2SO4), Fe2: 10 kg Fe/da (Fe2SO4)) were applied and two different Rhizobium leguminosarum bacteria strains (B0: with no strain ? natural bacteria, B1: 380 bacteria strain) were used in the experiments. Root sampling, above ground plant sampling, and nodule sampling was done during the flowering stage of first crop peanut whereas root sampling, above ground plant sampling, and yield sampling was carried out during harvest.1st and 2nd year results showed that bacteria inoculation did not occur in the plants. Therefore, no significant effects were observed in N contents of nodulation, biomass, and various plant parts due to bacteria inoculation, either. In terms of iron application, however, different effects were found in the parameters evaluated, depending on the flowering stage, harvest time, and the pistachio variety used in the study. Differences were observed in the parameters of interest depending on the variety. Halisbes variety had the highest yield (694 kg/da), followed by Osmaniye 2005 (686 kg/da) and Arıoğu 2003 (644 kg/da) in the first year of the experiments whereas yield varied in the range of 700-721 kg/da in all three varieties in the second year while NC7 had a yield of 457 kg/da in the first year and 458 kg/da in the second year.