Dolgulu duvar blokları imali ve ısı iletim katsayılarının karşılaştırılması
Production of wall bricks with infills and comparison of thermal conductivity coefficients
  1. Tez No: 244354
  2. Yazar: KAMURAN ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HAMZA TANRIKULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Dünyada enerji kaynakları günden güne azalırken, bir yandan alternatif enerji kaynakları araştırılmakta, bir yandan da mevcut enerji kaynaklarını kullanırken tasarrufa gidilmeye çalışılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde yapılarda enerji tasarrufu için yalıtıma büyük önem verilmekte ve yalıtımla ilgili yeni yönetmelik ve standartlar sürekli geliştirilmektedir. Yapılarda yalıtım ve tasarruf için seçilen malzemelerin önemi büyüktür. Yapılarda yaygınlıkla kullanılan bimsbetondan imal edilen duvar bloklarının muhtelif desenlerde boşluklu kısımları bulunmaktadır. Bu çalışmada, TSE belgesine sahip, bimsbetondan mamul duvar bloğu üreten bir firmadan temin edilen, D=100, 150 ve 200 mm kalınlıklarında ve farklı boşluk konfigürasyonlarında bimsbeton duvar blokları kullanılmıştır. İlk aşamada, orijinal haldeki referans numunelerin brüt birim ağırlığı, basınç mukavemeti ve ısı iletkenlik özellikleri ilgili standartlara uygun deneylerle belirlenmiştir. İkinci aşamada, duvar bloklarının boşlukları, alçı ile karılan perlit ve diyatomit harcı ile doldurularak, numunelerin özellikleri belirlenmiştir. Üçüncü aşamada, 20, 30 ve 40 kg/m3 diyatomit dozlu ve 20, 25 ve 30 kg/m3 dozlu perlit katkılı bimsbeton ile üretilen duvar bloklarının aynı özellikleri belirlenmiştir. Böylece, diyatomit ve perliti, boşluklarına doldurarak ve ayrıca üretim harcına bir agrega gibi ilave ederek, bimsbetondan mamul duvar bloklarının ısı iletkenliği daha düşük bir yapı malzemesi haline dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Referanslar da dahil olmak üzere üretilen bütün numunelerle 500x500xD mm boyutlarında bloklar örülerek ısı iletim katsayıları, ilgili standartlara uygun bir sıcak plaka düzeneği ile deneysel olarak ölçülmüş ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, ANSYS paket programı kullanılarak, duvar blokları sonlu elemanlar metoduyla modellenmiş ve kararlı haldeki ısı geçiş özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, perlit dolgulu blokların ısı iletkenlik katsayısında, referans bloklarınkine göre yaklaşık %25, diyatomit dolgulu bloklarınkinde ise yaklaşık %20 düşüş (iyileşme) görülmüştür. Katkılı numunelerde ise, basınç dayanımı ve ısı iletkenlik özelliği açısından en iyi sonuçları 25 kg/m3 perlit katkılı numuneler ve bunlara yakın olarak 30 kg/m3 diyatomit katkılı numuneler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Because of depletion and the resultant decrease of global energy resources, along with the ongoing arduous search for alternative energy sources, a sincere effort is also being put worldwide for frugal and economical usage of the existing energy sources. In developed countries great care is given for thermal insulation of dwelling structures, which is mainly related to the materials used, and the relevant standards and regulations are continuously being updated. Wall brick units are the widely used materials for the outer walls. These wall bricks, which are commonly produced using the light-weight pumice aggregates, have hollow parts of various patterns. In this study, wall bricks of thicknesses of D = 100, 150, 200 mm, having various hole configurations produced by commercial firms, whose plants are certified by the Turkish Standards Institute, are used. In the first phase of the study, the gross unit weight, compressive strength, and thermal conductivity peculiarities of the reference specimens are determined by experiments in compliance with the relevant standards. In the second phase, the same peculiarities of the modified specimens, whose hollow parts are filled separately by perlite and diyatomite mortars mixed using plaster of Paris, are determined. In the third phase, the same peculiarities of other specimens, which are produced by adding perlite to the concrete as an aggregate at three different dosages of 20, 25, 30 kg/m3, and separately adding diyatomite to the concrete as an aggregate at three different dosages of 20, 30, 40 kg/m3, are determined. Wall elements of dimensions of 500 ? 500 ? D mm are formed using all these wall bricks including the original reference units and using ordinary masonry plaster, and their thermal conductivity coefficients are experimentally measured by a hot-plate set-up which is in compliance with the relevant standards and the values are compared. Next, using the package program ANSYS, these wall elements are modeled by the finite-element method and the heat transfer peculiarities at the steady state are analyzed. In conclusion, along with an average drop (improvement) of 25% in thermal conductivity coefficient with the wall bricks whose hollow parts are filled by perlite and of 20% with those bricks whose hollow parts are filled by diyatomite is observed. With the other bricks produced by either perlite or diyatomite added directly to the concrete, the best result is obtained with perlite used at a dosage of 25 kg/m3 and closely with diyatomite at a dosage of 30 kg/m3.