Çeşitli gıda maddelerinden flavobacterium aurantiacum ile aflatoxin B1 miktarının azaltılması üzerine bir araştırma
A research on degradation of aflatoxin B1 from various foods by flavobacterium aurantiacum
  1. Tez No: 244358
  2. Yazar: BÜLENT ZORLUGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND EVLİYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, Flavobacterium aurantiacum NRRL B-184 suşunun potasyum fosfat tamponu (PFT) ortamında ve sıklıkla aflatoksin sorunu yaşanan kırmızı biber, mısır, zeytin, soya fasulyesi, kuru incir ve fındıkta aflatoksin B1 (AFB1)'i ortamdan uzaklaştırma yeteneği araştırılmıştır.Aktifleştirilmiş F. aurantiacum NRRL B-184 suşunun triptik soy broth (TSB) besiyerinde ve 30oC inkübasyon sıcaklığındaki gelişimine ait gelişme eğrisi elde edilmiş ve doğrusal olmayan regresyon analizi sonuçlarına göre gelişme eğrisini tanımlamada Modifiye Gompertz modelinin daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Modelden elde edilen verilere göre, F. aurantiacum NRRL B-184 suşunun maksimum spesifik gelişme hızının 0.073 saat-1, lag süresinin ise 5.244 saat olduğu hesaplanmıştır. Ayrıca başlangıç hücre sayısı 1.32 x 107 kob ml-1 olan F. aurantiacum NRRL B-184 suşunun 45 saatte 2.7 log'luk bir artışla durgun faza geçtiği ve 95. saat sonunda hala durgun fazda olduğu belirlenmiştir.İnkübasyon süresince, F. aurantiacum NRRL B-184 içermeyen kontrol örneklerinin AFB1 içeriğinde önemli bir değişim görülmezken, bakteri hücrelerini içeren PFT ve gıda ortamlarında AFB1 miktarında sürekli bir azalma gerçekleşmiştir. Bu durum, toksin miktarındaki azalmanın F. aurantiacum NRRL B-184 hücrelerinin bir faaliyeti sonucu meydana geldiğini göstermektedir.F. aurantiacum NRRL B-184 suşu aşılanmış PFT ve gıda ortamlarındaki azalmanın ?Birinci Dereceden Reaksiyon Kinetiğine? uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu modele göre birim zamanda konsantrasyonun oransal olarak azalış hızını gösteren ?k? değeri en yüksek PFT ortamlarında bulunmuş ve bunu öğütülmüş ürünlerde genel itibariyle incir, bütün ürünlerde ise zeytin izlemiştir. Öğütülmüş ve bütün haldeki ürünlerde çalışılan tüm aflatoksin konsantrasyonlarında en düşük k değerlerine soya fasulyesi örnekleri sahip olmuştur.Konsantrasyon ve boyut önemsenmeksizin, inkübasyon süresi sonunda ürünlerin AFB1 içeriğindeki azalma 1000 ng g-1 AFB1 içeren bütün haldeki soya fasulyesinde %84.28 ile en düşük ve 500 ng g-1 AFB1 içeren öğütülmüş fındıkta %99.84 ile en fazla olarak gerçekleşmiştir.72 saatlik inkübasyon sonunda 500 ng g-1 AFB1 içeren öğütülmüş kırmızı biber, 500 ng g-1 AFB1 içeren öğütülmüş kuru incir ile 500 ve 1000 ng g-1 AFB1 içeren öğütülmüş fındık örnekleri Türk Gıda Kodeksinde bu ürünlerin insan gıdası olarak kullanılması durumunda izin verilen AFB1 düzeylerine inebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ability of Flavobacterium aurantiacum NRRL B-184 strain to remove aflatoxin B1 in potassium phosphate buffer (PPB) solution and dry red pepper, corn, olive, soy bean, dry fig and also hazelnut, was investigated.The activated F. aurantiacum NRRL B-184 strain was incubated in triptic soy broth (TSB) at 30°C and growing curve was obtained. According to non-linear regression analysis, Modified Gompertz model was fitted best with experimental data. The maximum specific growing rate (µmax) and lag time (?) were found as 0.073 h-1 and 5.244 h, respectively. It was observed that F. aurantiacum NRRL B-184 strain increased by 2.7 log and reached to the stationary phase within 45 h. The bacteria were still in that phase at 95 h.During incubation, aflatoxin B1 contents of control samples were not changed significantly. However in PPB and food mediums, the level of aflatoxin B1 was decreased continuously. This situation was indicated that, the reduction of aflatoxin B1 content was relevant to the activity of F. aurantiacum NRRL B-184 cells.First order reaction kinetics was fitted best with the reduction kinetics. In PPB medium, the ?k value? was found higher and followed by milled dry fig and whole olive. Also, the lower ?k value? was found in soy bean samples.At the end of incubation, the reduction of aflatoxin B1 content were resulted in the rate of % 84.28 and % 98.84 at whole soy bean (1000 ng g-1 AFB1) and milled hazelnut (500 ng g-1AFB1), respectively.After incubation (72 h), aflatoxin content of milled red pepper, dry fig and hazelnut that contain 500 ng g-1 aflatoxin B1 and also whole hazelnut (1000 ng g-1 aflatoxin B1) decreased to permitted level of this toxin in Turkish Food Codex.