Bazı fındık çeşit ve genotiplerinin pomolojik, morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Pomological, morphological and molecular characterisation of some hazelnut varieties and genotypes
- Tez No: 244362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKA KAÇAR, PROF. DR. AHSEN IŞIK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada 16 adet fındık çeşidi ile ülkemizin değişik bölgelerinden seçilen 64 adet fındık genotipinin pomolojik, morfolojik ve moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Pomolojik ve morfolojik çalışmalar kısmında genotipler 30 özellik kullanılarak 2 yıl süreyle incelenmiş ve elde edilen bulgular rakamsal bilgiye dönüştürülerek soyağaçları oluşturulmuştur.Çalışmanın moleküler tanımlama kısmında RAPD ve SSR moleküler markör teknikleri kullanılmıştır. 100 adet RAPD primeri taranarak en uygun 31 primer seçilmiştir. SSR analizlerinde ise 24 primer taranmış ve bunlardan en uygun 18 tanesi seçilmiştir. Bu yöntemler içinde en yüksek polimorfizm oranına %98 ile SSR'da rastlanırken, bunu % 81 ile RAPD yöntemi izlemiştir. SSR tekniğinden elde edilen toplam 118 banttan 115'i, RAPD tekniğinden elde edilen toplam 213 banttan 171 tanesi polimorfik bulunmuştur. Genotipler arasındaki genetik benzerlik indeksi değerleri SSR tekniğinde 0.12 ile 0.98 arasında, RAPD tekniğinde 0.64 ile 0.97 arasında değişmiştir. Aynı bölgelerden seçilen genotiplerin, moleküler karakterizasyon sonucu elde edilen soyağaçlarında yakın gruplar oluşturduğu
Özet (Çeviri)
This study defines the pomological, morphological and genetic characterization of 16 hazelnut varieties and 64 genotypes. Pomological and morphological observations were carried out during two years using 30 descriptors. Obtained definitions were transformed to numerical data to perform dendrograms.RAPD and SSR methods were used in molecular characterization studies. 31 RAPD primers were selected from the initial of 100 and 18 SSR primers from the initial of 24. Among these methods, the highest polymorhism (%98) with SSR and followed by RAPD (%81). In SSR method, 118 bands were obtained and 115 of them were polymorphic. In RAPD method 213 bands were obtained and 171 of them polymorphic. Similarity coefficient in overall genotypes were between 0.12 to 0.98 in SSR and 0.64 to 0.97 in RAPD. Clustering position of the genotypes throughout the dendograms was basically related to the geographic origins.