Voltage quality enhancement with custom power park
Özel güç parkı yardımıyla gerilim kalitesinin arttırılması
- Tez No: 244368
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Son yıllarda, güç kalitesi problemlerine çözüm getiren ve Özel Güç Donanımları olarak adlandırılan güç elektroniği tabanlı cihazlara olan ilgi artmaktadır. Bununla birlikte, bahsedilen Özel Güç Donanımlarının bir endüstriyel/ticari güç parkına entegre edilmesiyle parkın güç kalitesi artırılabilir ve bu park Özel Güç Parkı olarak adlandırılır. Özel Güç Parkı, hassas yüklere sahip tüketicilere sürekli ve yüksek güç kalitesinde elektrik enerjisi sağlar.Bu tezde, gerilim kalitesini arttırmak amacıyla bir Özel Güç Parkı tasarlanmış, benzetim çalışmaları ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla modellenen, deneysel olarak kurulan ve bir alçak gerilim prototip güç parkında bir araya getirilen Özel Güç Donanımları; Dinamik Gerilim İyileştiricisi (DVR) ve Statik Transfer Anahtarıdır (STS). DVR için yeni bir gerilim kompanzasyon metodu önerilmiştir. Bununla birlikte kısa süreli gerilim düşümü ve kesintilerin tespit edilmesi amacıyla yeni bir hata tespit metodu sunulmuştur. Aynı hata tespit metodu STS için de önerilmiştir. Her iki donanım için önerilen metotlar benzetim çalışmaları ve deneysel çalışmalarda kullanılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Son olarak; bu iki cihaz bir yedek güç kaynağıyla birlikte, bir güç parkına entegre edilerek Özel Güç Parkı oluşturulmuştur. Bu Özel Güç Parkında, çeşitli hata senaryoları için gerilim kalitesinin arttırılması incelenmiştir.Bu çalışmayla birlikte, elektrik gerilim kalitesi problemlerine çözüm getiren çeşitli donanımların ülkemizde kullanımının yaygınlaştırılmasına, ülkemizin bilimsel literatürde isminin duyurulmasına ve ülke çapında yeni bir atılım olan ?elektrik güç kalitesi problemlerine çözüm arama? konusunda bilinçlenmeye katkıda bulunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, power electronics based Custom Power (CP) devices that solve these problems attract attention. However, the system formed by putting together the CP devices in an industrial/commercial power park is known as Custom Power Park (CPP). The CPP provides continuous and high quality power to the customers having sensitive loads.In this thesis, a CPP is designed, simulated and made experimental analysis to enhance the voltage quality. The CP devices which are modeled, made experimental analysis and put together in a prototype low voltage power park are Dynamic Voltage Restorer (DVR) and Static Transfer Switch (STS). A new voltage compensation method is proposed for the DVR. However, a new sag detection method is presented for the DVR. The same detection method is also proposed for the STS. The proposed control methods are used for both devices in simulations and experimental setup and get successful results. Finally, the STS and the DVR are integrated to a power park prototype and the CPP is set up. The voltage quality improvements with the help of this CPP are examined against various fault scenarios.The publications made as a result of these studies will contribute to scientific literature. Besides, it will also contribute to become conscious about a new country wide progress ?finding solutions to the electric power quality problems? and this will also contribute to the using of power quality devices in our country.