Computer implementation of semi-rigid connections and analysis of flexible frames
- Tez No: 24439
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın ana amacı, yarı rijit kiriş-kolon bağlantılarının, statik yükleme altındaki Çelik çerçeveler üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda“Pascal”programlama dili kullanılarak bir bilgisayar programı yazılmıştır. Metod olarak stifnes analiz metodu, kiriş-kolon bağlantı elemanlarının varlığından dolayı modifiye edilerek, kullanılmıştır. Bağlantı elemanı, boyutsuz, dönel yay olarak modellenmiştir. Önceki deneysel ve analitik modelleme çalışmaları incelenmiştir. Bunun sonucunda, yan rijit kiriş-kolon bağlantılarının lineer olmayan davranış şeklini en iyi şekilde modelleyen, dört değişkenli“Power Model”, bu çalışma için uygun bulunmuştur. Problemin çözümünde, aynı anda iki değer için iterasyonun yapıldığı bir algoritma uygulanmıştır. Bu değerler; kiriş-kolon bağlantılarında yükleme sonucu meydana gelen, rölatif dönme ve çözümde çerçevenin davranışı üzerinde P-Delta etkisi de göz önünde bulundurulduğu için kolon eksenel kuvvetleridir. Her iterasyonun sonunda bağlantıların sekant stifhesleri hesabında yukarıda bahsedilen“Power Model”kullanılmıştır. Sonuç olarak üç değişik çelik çerçevenin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the effect of semi-rigid connections on the behavior of steel frames under static loading. Therefore, a computer program using“Pascal”programming language, is developed using stiffness method of analysis with a modification for the presence of the connection elements. Zero length, rotational spring element is modeled for this purpose. Previous experimental and analytical modeling studies are reviewed and a four- parameter power model is found to best represent the nonlinear behavior of semi rigid connections. An iterative algorithm is carried out by iterating on both relative rotations at the beam-to-column joints and column axial forces, since P-Delta effect is also included in the implementation. In determining the connection secant stiffnesses at the end of each step, above mentioned power model is employed. Finally, a comparative study is performed by analyzing three different frames.