Some characteristics of the İstanbul Stock Exchange and the effect of earnings and dividend announcements on stock prices
- Tez No: 24440
- Danışmanlar: İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı temettü ve bilanço ilanlarının hisse senedi fiyatları üzerindeki etkilerini 1990-1991 yıllan için incelemektir. İncelenen 57 firma İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına kote edilmiş olup çoğunluğu sınai üretim alanında faaliyet göstermektedir. Bu araştırmada önce şirketlerin temel değişkenlerinden ortak karlılığı ve temettü dağıtım politikası ile hisse senetlerinin risk, getiri ve fiyat miktarları arasındaki ilişkiler İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının genel işleyiş yapısı hakkında bir fikir edinebilmek için incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları şirketlerin temettü dağıtım politikalarını belirlemekle sorumlu olan üst düzey yöneticileri ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsasındaki yatırımcılara faydalı olabilir. Çalışmanın basında yer alan giriş ve tarihsel gelişim kısımlarında temettü politikaları ile ilgili kuramsal konular, bu konu ile ilgili Türkiye'deki yasal yapı ve A.B.D. 'de yapılmış olan ampirik araştırmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the effect of dividend and earnings announcements on stock prices in the period 1990-1991. The sample is composed of 57 firms quoted to the Istanbul Stock Exchange. Prior to this analysis, some characteristics of Istanbul Stock Exchange, consisting of the relationship among profitability of firms, the risk return and price level of their stocks, are tried to be identified by using the same sample. The findings of this study are to the interest of corporate managers responsible for establishing the dividend policy of their firms and investment public in Istanbul Stock Exchange. In the introduction and historical background parts, the theoretical aspects of dividends, the legal structure in Turkey and some emprical studies in the U.S.A. are mentioned.