Üç eksenli CNC ile mermer işlemede elektrik enerji tüketimine etki eden parametreler
Parameters which affect energy consumption in three-axis CNC with marble works
  1. Tez No: 244391
  2. Yazar: MASHAR CEVİNDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada mermer sektöründe üç eksenli CNC tezgâhların kullanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak Afyon Kocatepe Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi Komisyonu tarafından desteklenen Üç Eksenli CNC freze tezgâh tasarlanıp imal edilmiştir. Üç eksenli CNC tezgâhın imal edilmesinin amaçlarından bir tanesi de tez çalışmasından sonra bu cihazın elektrik, makine ve mermer bölümü öğrencileri tarafından eğitim ve araştırma amacıyla kullanılabilmesidir.Bu çalışmada mermer kesme işleminde kullanılan elektrik enerji tüketimi ve kesme parametrelerin bu tüketime etkisi incelenmiştir. Farklı mermerleri farklı hızlarda işlerken yüksek frekans motorunun enerji analizleri yapılmıştır. Hesaplanan değerler kıyaslanarak grafiksel veriler elde edilmiştir. Deneysel verilerin elde edilmesinde ölçü aleti olarak enerji analizörü kullanılmıştır.Deneylerde kesme derinliği, ilerleme hızı ve spindle motorun dönüş hızının ortalama aktif güce ve elektriksel enerjiye etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak uygun kesme parametreleri belirlendiği takdirde enerji tüketiminin optimize edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the use of three-axis CNC machine tools,in the marble sector, is intended to be reviewed. For this purpose, Three Axis CNC milling machine tools is designed and is manufactured by first of Afyon Kocatepe University Scientific Research Project Commission. One of the purposes of manufacturing three-axis CNC machine tools is to use device's electrical, mechanical and marble sections of students by educational and research purposes after thesis study.In this study, consumption of electrical energy used in cutting marble cutting parameters and the effects of this consumption was examined. High-frequency motor?s energy analysis is made while processing different marbles in different speeds.The graphical data were obtained by comparing the calculated values. The energy analyzer is used as a measurement equipment to obtain the experimental datas.Experiments in the cutting depth, speed and rotational speed of spindle motor and the average active power is a review of the impact on electrical energy. As a result, the appropriate cutting parameters can be determined to optimize the energy consumption was seen.