Tekstil boyar maddelarin gideriminde halofilik bakterilerin kullanımı
Using of halophilic bacteria for decolorization of textile dyes
- Tez No: 244390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ELİF KORCAN, PROF. DR. KIYMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı; özellikle boya ve tekstil endüstrisi işletmeleri tarafından kullanılan ve bu işletmelerden çevreye bırakılan atık su içerisindeki önemli kirlilik faktörü olan azo boyar maddelerin düşük maliyetle ve kısa sürede biyolojik olarak arıtılmasının araştırılmasıdır. Bu amaçla C-13 (Halomonas salina.) ve C-22 (Halobacillus sp.) halofilik bakterilerin azo boyar maddeler (Lanaset Navy R ve Lanaset Brown B) üzerine renk giderim aktivitesi araştırılmıştır. Çamaltı Tuzlası'ndan izole edilen 6 halofilik bakteri Prof. Dr. Kıymet Güven tarafından temin edilmiştir. 6 halofilik bakterilerin farklı hidrolitik enzim (amilaz, DNaz, lipaz, proteaz ve ksilanaz ) üretme kapasitelerine bakılmıştır. Bu bakteriler %5?30 tuz konsantrasyonlarında üreyebildikleri saptanmıştır. İzolatların bazı biyokimyasal ve antibiyotiklere duyarlılık testleri yapılmıştır. Fenotipik ve fizyolojik analizlere dayanarak 16S rDNA sekanlarına göre bu izolatların iki tanesi Halomonas salina, üç tanesi Halobacillus sp. diğeri ise Bacillus marismortui olarak saptanmıştır. Bu iki strainin %19,5 tuz konsantrasyonunda 37 oC'de, 72- 120 saat çalkalamalı etüvde (125 rpm) inkübasyonu sonucu azo boyaların renk giderimi belirlenmiştir. FTIR analizlerine göre renk gideriminin biyodegradayondan ziyade biyoadsorbsiyon ile olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the biological treatment of synthetic dyes, at a low cost and in the shortest possible time, which are used expecially dye and textile industries and are an important polluting agent in the waste water dumped into the environment by these industries. For this purpose, C-13 (Halomonas salina.) and C-22 (Halobacillus sp.), halofilik bakteria, dye decolorizing activity on azo dyes (Lanaset Navy R and Lanaset Brown B) was examined. Among the 6 strains of halophilic bacteria which are isoleted from Çamaltı Saltern, provided by Prof. Dr. Kıymet Güven. A total of 6 halophilic bacteria able to produce different hydrolases (amylases, DNases, lipases, proteases and ksilanase ). These bacteria are able to grow optimally in media with 5?30% salts. The aerobical strains were performed biochemical tests and their antibiotic resistance. Phenotypic characterization and phylogenetic analysis based on 16S rDNA sequence comparisons indicate that these strains belonged to the two genus Halomonas salina, tri genus Halobacillus sp. and Bacillus marismortui. The two strains were able to decolorize azo dyes in a wide range of %19,5 NaCl concentration 37oC temperature. After 72-120 hour of incubation in shake culture (125rpm), they could decolorize the azo dyes. FTIR analyses before and after decolorization and the colorless bacterial biomass after decolorization suggested that decolorization was due to adsorption, rather than inactive surface biodegradation