Üre nefes testinde helicobacter pylori pozitifliği, akut faz reaktanları, kan grupları ve tümör markırlar arasındaki ilişki
The relationship between urea breath helicobacter pylori test positivity, blood groups, acute phase reactants and tumor markers
- Tez No: 244392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ, PROF. DR. MUHSİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, çok önemli sağlık sorunlarının sebebi olan Helicobacter pylori bakterisinin varlığı C?14 üre nefes testiyle saptanmıştır. Çalışmada 130 hastaya üre nefes testi yapılmış, hastalardan kan örnekleri alınarak kan grubuna, akut faz reaktanlarına, tümör markırlarına bakılarak aralarında korelasyonun olup olmadığı incelenmiştir. 57 hastada test pozitif (%43,84) olup 73 hastada ise negatif (%56,16) olarak bulunmuştur. Helicobacter pylori pozitif hastaların 35 i kadın (%61,4) 22'si erkek (%38,6) olup negatif olan hastaların ise 44 ü kadın (%60,3), 29 u erkek (%39,7) idi. Tüm hastaların yaşları 10 ile 77 arasında değişmekte idi. Enfeksiyon negatif kişilerde yaş ortalaması 39,41±16,74 Helicobacter pylori pozitif kişilerde yaş ortalaması 39,03±14,85`tir. Helicobacter pylori pozitif ve negatif olan hastalar arasında anlamlı bir cinsiyet ve yaş grubu farkı yoktu. Ancak 50 yaş sonrası negatif hastalara göre daha az pozitif vaka olduğu gözlendi. Ayrıca Helicobacter pylori pozitif hastalarda akut faz reaktanları, tümör markerları, ABO/ Rh kan grupları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, positivity of Helicobacter pylori which is very common health problem for human, was examined by C-14 urine breath test. Blood samples of 130 patients which was examined by C-14 urea breath test, were drawn. In this group also blood samples, acute phase reactants, tumor markers were also examined for the specific correlation. The results showed that 57 patient were positive (43,84 % ) and 73 patient were negative (56,16 %). 35 of patients found positive for Helicobacter pylori were woman (61,4%), and 22 were man (%38,6) whereas 44 of patients found negative were woman for the bacteria and man found negative were 29. The patients? ages were between 10 to 77. However; average ages for positives were 39,03±14,85, for negatives were 39,41±16,74. There was no prominent difference in sexuality and age between the groups of negative and positive patients. However; over the age of 50 showed less positiviness than. There also were no significant correlation between acute phase reactants, tumor markers and ABO/ Rh blood groups for Helicobacter pylori positiviness.