Çiğ-pişmiş ve kurutulmuş ayva katkısının tarhana üzerine olan etkisi
Effect on tarhana cooked,dried and raw quince additive?s
- Tez No: 244399
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tezin konusu tarhanaya ayva ilavesidir. Ayvayı sevenler için ayvayı değerlendirmede yeni alanlar bulma amaçlandı. Bu amaçla ayvayı kurutulup,pişirilip ve çiğ halde tarhanaya katıldı. Bu konuda tarhanaya %5 oranında pişmiş, kurutulmuş ve çiğ ayva ilave edilmiştir. Böylece değişik yapıdaki ayvaların tarhana üzerine etkisi araştırılmış, özellikle şahit numune yapılarak sonuçlar analiz edilmiş böylece tarhanaya ayva ilavesinin etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla fiziksel, kimyasal, fonksiyonel ve duyusal analizler yapılmış ve sonuçlar tartışılmıştır. Bu sonuçlara göre çiğ ayvanın tarhana yapımında kullanılmasının daha fazla kabul gördüğü buna ilaveten fermantasyon kaybı olarak ta az bir değere sahip, fonksiyonel özellikler bakımından iyi dereceye sahip, fermantasyon sırasında pH değerleri daha istikrarlı,%su bakımından iyi derecede, mineral madde bakımından iyi dereceye sahip protein bakımından yüksek değere sahip, renk bakımından iyi derecede olan çiğ ayva katkılı tarhanayı sonuç olarak geliştirilen ve beğenilen bir ürün olduğunun sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis to tarhana quince is added. For those who like the jig wasaimed to find new areas in the assessment. For this purpose, dried , cooked and rawstatewhether the tarhana added. 5% to about this tarhana baked, dried and raw quince wereadded. So that the effect on different structures has been investigated tarhana of thequince especially to witness the results of samples analyzed so that the effect wasinvestigated further quince to tarhana. For this purpose, physical, chemical, functionaland sensory analysis were conducted and the results were discussed. According to theseresults the raw quince tarhana of the use in making more accepted in addition to theloss of fermentation as a low ta have a value, in terms of functional properties with agood degree, during fermentation, pH values, more stable,% water in terms of good, interms of minerals with a good degree of protein in terms of value, in terms of color aswell as raw quince, as a result developed the blended tarhana Hall of Fame as a productthat was concluded.