Thermomechanical treatment of superplastik Al-Zn alloys
Süperplastik Al-Zn alaşımının termomekanik işlemi
  1. Tez No: 24441
  2. Yazar: ATALAY TARAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT A. SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ill SÜPERPLASTİK Al-Zn ALAŞIMININ TERMOMEKANİK İŞLEMİ ÖZET Bu Çalışma uygulonon döküm yöntemleri ve termomekonik işlemlerden sonra süperplostik davranış gösteren ötektoide yakın Zn-%22 Al alaşımının mekanik ve içyapı özelliklerini içermektedir. Alaşım saf aliminyum ve çinkonun ergitilip, dökülmesi sureti ile elde edilmiş olup, ötektoid sıcaklığının altında ve üstünde çeşitli derecelerde sıcak haddelenmiştir. Bütün numunelerde çekme deneyi, Vickers sertlik deneyi ve içyapı kolite özelliklen incelenmesi uygulanmıştır. 150 °C ile 250 °C sıcaklık aralığında en fazla süreklik yani yaklaşık %60 uzoma elde edilmiştir. Diğer dikkati çeken bir nakto ise döküm numunelerinin kalitesinin termomekonik işlemlere göre sonuçları daha fazla etkilediğidir. İç yapı boşlukları ve metalik olmayan kalıntıların ortadan kaldırılması ile sünekliliğin %60 'm üzerine çıkartılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
THERMOMECHANICAL TREATMENT OF SUPERPLASTJC Ai-Zn ALLOYS ABSTRACT This work was concerned with the mechanical and microstructural properties of a near-eutectoid Zn-%22 Al alloy which should exhibit superplastic behaviour given the proper casting and thermomechanical processing conditions. The alloy was produced by melting and casting the pure zinc and aluminium metals together and then, hot rolling at various temperatures below and above the eutectoid temperature. In all the samples produced; tensile test, Vickers Hardness test and microstructural quality were investigated. At a temperature range between 150'C and 250* C the maximum ductility, i.e. approximately 60 % elongation, was achieved. It was noticed that the quality of cast bars prior to thermomechanical treatment was critical. Hence total elimination of microporosity and nonmetallic inclusions should increase ductility above 60 %.