A Case study for hydrocompression settlement : Konya Alaattin Mosgue
Su etkisi ile oturma üzerine bir vaka analizi : Konya Alaaddin Camii
  1. Tez No: 24442
  2. Yazar: SELİM İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET SU ETKİSİ İLE OTURMA ÖZERİNE BİR VAKA ANALİZİ: KONYA ALAADDİN CAMİİ Bazı tür zeminler su etkisi altında yüklendiklerinde özelliklerine ve üzerindeki yükün büyüklüğüne göre şişebilir ya da oturabilir (çökme). Nedenlerinin incelenmesi su muhtevasındaki değişimin oluşuma ivmeyi veren başlıca eylem olduğunu ortaya koymuştur. Ancak oturmanın olabilmesi için zeminin de buna olanak tanıyan bir yapıda olması gerekmektedir. Bu tür bir oturmanın olasılığını ve niceliğini irdeleyebilmek için eldeki en güvenilir yöntemin laboratuvarda gerçekleştirilen konsolidasyon deneyi olduğu literatürde yer almaktadır. Bunun ışığında Konya Alaaddin Camiinde daha fazla bir oturma olasılığının değerlendirilmesine veri sağlamak amacıyla örselenmemiş numuneler üzerinde bir dizi özel konsolidasyon deneyi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A CASE STUDY FOR HYDROCOMPRESSION SETTLEMENT. KONYA ALAADDIN MOSQUE Some soils wetted under load can both swell and collapse (subside) depending on ther condition and magnitude of the vertical overburden pressure slress. Anafyses of the causes of the phenomenon have shown that changes in the water content are the principal triggering events. But in order for collapse to occur the soil must have a structure that lends itself to this action. The most dependable method available to predict and quantify such a settlement is in Ifterature reported as the laboratory consolidation test of the doubted soil. In this respect a series of special consolidation tests are conducted on undisturbed samples to provide dab for evaluation of further soil subsidence in Konya Alaaddin Mosque.